Ana içeriğe atla
Rumuz
yeşilşapka
Şehir
İstanbul
Soru
Hpv tanısı olan biriyim. Bununla ilgili olarak cinsel birleşme sırasında partnerime bulaşma riski konusunda net bir bilgi alamıyorum. Kondom ile korunduğumda da diğer kişiye geçebileceği söyleniyor. Daha yüksek bir korunma için aşı mı dır çözüm? Kaldı ki erkeklere bu virüsün bulunup bulunmadığını (siğilli olan hariç) anlamak için teste yapılamıyor. Bu konu da bilgi verirseniz çok sevinirim.
Cevap
Merhaba,

Kondom/ prezervatif Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonların geçişini engelleyen etkili bir yöntemdir.

Kondom cinsel sıvıların geçişini engelleyerek enfeksiyonlardan korumayı sağlar. Ancak HPV geçişi derinin deriyle teması ile gerçekleşebiliyor bu sebeple kondom HPV geçişini engelleyemiyor.

HPV’ nin birçok tipi vardır. Türkiye’de mevcut dörtlü aşı HPV’nin 4 tipine karşı koruma sağlar. Bazı ülkelerde daha fazla tipi içeren aşılar da mevcuttur. Aşılar birçok ülkede uygulanmaktadır. Aşının siz ve partneriniz için uygun olup olmadığını öğrenmek için hastanelerin Enfeksiyon Hastalıkları/ Kadın Doğum ve ya Üroloji bölümüne başvurmanızı öneririm.

Erkeklerde de HPV’ nin mevcut olup olmadığını öğrenmeye yönelik testler mevcuttur. Bu testler isteğe bağlı olarak hekiminizle konuşarak uygulanabilir.

Sevgiler