Ana içeriğe atla

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Teste Başla

Hpv tanısı olan biriyim. Bununla ilgili olarak cinsel birleşme sırasında partnerime bulaşma riski konusunda net bir bilgi alamıyorum. Kondom ile korunduğumda da diğer kişiye geçebileceği söyleniyor. Daha yüksek bir korunma için aşı mı dır çözüm? Kaldı ki erkeklere bu virüsün bulunup bulunmadığını (siğilli olan hariç) anlamak için teste yapılamıyor. Bu konu da bilgi verirseniz çok sevinirim.

Merhaba,

Kondom/ prezervatif Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonların geçişini engelleyen etkili bir yöntemdir.

Kondom cinsel sıvıların geçişini engelleyerek enfeksiyonlardan korumayı sağlar. Ancak HPV geçişi derinin deriyle teması ile gerçekleşebiliyor bu sebeple kondom HPV geçişini engelleyemiyor.

HPV’ nin birçok tipi vardır. Türkiye’de mevcut dörtlü aşı HPV’nin 4 tipine karşı koruma sağlar. Bazı ülkelerde daha fazla tipi içeren aşılar da mevcuttur. Aşılar birçok ülkede uygulanmaktadır. Aşının siz ve partneriniz için uygun olup olmadığını öğrenmek için hastanelerin Enfeksiyon Hastalıkları/ Kadın Doğum ve ya Üroloji bölümüne başvurmanızı öneririm.

Erkeklerde de HPV’ nin mevcut olup olmadığını öğrenmeye yönelik testler mevcuttur. Bu testler isteğe bağlı olarak hekiminizle konuşarak uygulanabilir.

Sevgiler
Devamını Oku

HIV ve AIDS

Teste Başla

Test yaptırdığımızda bu bilgiler nasıl korunuyor hastane bilgiyi nereye giriyor ve bu bilgileri kim görebiliyor?

Merhaba,

HIV testi yaptırdığınızda bu bilgi sadece siz ve hekiminiz tarafından görüntülenebiliyor. Üçüncü bir kişi ile sizin izniniz olmadan paylaşılmıyor. Test sonucu negatif ise süreç sonlanıyor.

İlk testinizin pozitif olması durumunda doğrulama testi isteniyor. Doğrulama testi sonrasında pozitif olduğunuz kesinleştiğinde sadece sizinle bu bilgi paylaşılıyor.

Türkiye’deki genel sisteme sadece hem ilk testi hem doğrulama testi pozitif olan kişilerin isim ve soyadlarının baş harfleri kodlanarak istatistiki bilgi toplamak için giriliyor ve bireysel dosya görüntülenemiyor. Türkiye’ de sağlık bilgilerinin gizliliğinini (HIV statüsü de dahil olmak üzere) korumakla her sağlık çalışanı yükümlüdür.

Hastanelere ek olarak İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin gibi şehirlerde belediyeler tarafından yürütülen Anonim Test Merkezleri olduğunu da eklemek isterim.

Sevgiler
Devamını Oku

HIV ve AIDS

Teste Başla

oral yol ile aids bulaşımı yani karşımdaki partnerime uzun süreli oral yaptığım da vajinal su veya meniyi yuttuğum da pozitif olabilir miyim ve prezarvatif gerçekten 100 de 100 koruma yapar mı

Merhaba,

HIV bulaşının gerçekleşmesi için cinsel sıvıların deri bütünlüğü (yara, kanama) bozulmuş bir alanla teması olmalıdır. Deri bütünlüğü bozulmamışsa bu ihtimalin ihmal edilebilecek miktarda düşük olduğu kabul edilir.

Bildiğiniz gibi prezervatif/ kondom Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlara karşı etkili olan tek yöntemdir. Bu yöntem çok yüksek koruma sağlar ancak yüzde yüz koruma sağlamaz.

Her bireye düzenli olarak Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar için test yaptırmayı öneriyoruz.

Sevgiler
Devamını Oku

İstenmeyen Gebeliği Önleyici Yöntemler

Teste Başla

Merhaba en son regli tarihim 11.11.2019 daha sonra nisanlimla ilişkiye girdik 11 gün gecikme oldu emin olmamakla birlikte korunduk 2 defa eczaneden gebelik testi yaptık negatif çıkıyo ne yapmalıyız

Merhaba,

Regl gecikmesinin gebelik dahil birçok sebebi olabilir, etkin bir cinsel sağlık ve üreme sağlığı danışmanlığı için sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.

Ek olarak cinsel ilişkisi sırasında daha önce kullandığınız korunma yönteminin etkinliğinden emin değilseniz, Gebeliği Önleyici Yöntemler oturumumuza bir göz atmanızı ve başvurduğunuz sağlık kuruluşundan destek alarak kendinize uygun bir yöntem seçmenizi öneririz.

Sevgiler,
Devamını Oku