Ana içeriğe atla

HIV ve AIDS

Teste Başla

Test yaptırdığımızda bu bilgiler nasıl korunuyor hastane bilgiyi nereye giriyor ve bu bilgileri kim görebiliyor?

Merhaba,

HIV testi yaptırdığınızda bu bilgi sadece siz ve hekiminiz tarafından görüntülenebiliyor. Üçüncü bir kişi ile sizin izniniz olmadan paylaşılmıyor. Test sonucu negatif ise süreç sonlanıyor.

İlk testinizin pozitif olması durumunda doğrulama testi isteniyor. Doğrulama testi sonrasında pozitif olduğunuz kesinleştiğinde sadece sizinle bu bilgi paylaşılıyor.

Türkiye’deki genel sisteme sadece hem ilk testi hem doğrulama testi pozitif olan kişilerin isim ve soyadlarının baş harfleri kodlanarak istatistiki bilgi toplamak için giriliyor ve bireysel dosya görüntülenemiyor. Türkiye’ de sağlık bilgilerinin gizliliğinini (HIV statüsü de dahil olmak üzere) korumakla her sağlık çalışanı yükümlüdür.

Hastanelere ek olarak İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin gibi şehirlerde belediyeler tarafından yürütülen Anonim Test Merkezleri olduğunu da eklemek isterim.

Sevgiler
Devamını Oku

HIV ve AIDS

Teste Başla

oral yol ile aids bulaşımı yani karşımdaki partnerime uzun süreli oral yaptığım da vajinal su veya meniyi yuttuğum da pozitif olabilir miyim ve prezarvatif gerçekten 100 de 100 koruma yapar mı

Merhaba,

HIV bulaşının gerçekleşmesi için cinsel sıvıların deri bütünlüğü (yara, kanama) bozulmuş bir alanla teması olmalıdır. Deri bütünlüğü bozulmamışsa bu ihtimalin ihmal edilebilecek miktarda düşük olduğu kabul edilir.

Bildiğiniz gibi prezervatif/ kondom Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlara karşı etkili olan tek yöntemdir. Bu yöntem çok yüksek koruma sağlar ancak yüzde yüz koruma sağlamaz.

Her bireye düzenli olarak Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar için test yaptırmayı öneriyoruz.

Sevgiler
Devamını Oku