Soru :

Anal seks için nasıl bir kayganlaştırıcı kullanmalıyım?

Cevap :

Merhaba,

Kayganlaştırıcılar, sürtünmeyi azaltarak cinsel aktiviteleri daha keyifli ve rahat hale getirebilir. Anüs, rahat/acısız anal seks için yeterli yağlama üretmez, bu nedenle anal seks için kayganlaştırıcı kullanmak önemli olabilir. Bazı alternatiflerin kullanılması iyi olsa da, insanların kaçınması gereken başka alternatifler de vardır. 

Kayganlaştırıcıların su bazlı, silikon bazlı ve yağ bazlı olarak üç çeşidi bulunmakta ve bu çeşitleri kendi içerisinde de, kokulu, ısılı, aromalı gibi farklılaşabilir.

Su bazlı kayganlaştırıcılar; prezervatiflere veya seks oyuncaklarına zarar vermez ve genellikle cinsel ilişki ve mastürbasyon için en güvenli seçenektir. Bir dezavantajı, su bazlı yağların oldukça çabuk kuruyabilmesidir. 

Silikon bazlı kayganlaştırıcılar, kondom gibi lateks bazlı bariyer kontrasepsiyon yöntemlerine zarar vermedikleri için cinsel ilişki için uygundur. Ancak seks oyuncakları ile beraber kullanımında silikon ürünlere zarar verebileceğinden silikon bazlı kayganlaştırıcılardan kaçınmalıdır.

Yağ bazlı kayganlaştırıcı, korunma yöntemleri ile beraber uygulanması; kondoma zarar verebilme ihtimaline karşı önerilmemektedir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp