Soru Sor

Bilgilendirme

Sorunu sormadan önce seni bir kaç konu ile ilgili bilgilendirmek isteriz:

1. Sorular derneğimizde profesyonel olarak çalışan cinsel sağlık uzmanları tarafından cevaplanmaktadır. Sağlık uzmanı değiliz, sadece temel düzeyde bilimsel verilere dayanan akran bilgilendirmesi yapıyoruz. Herhangi bir sağlık durumu ile ilgili sorularında öncelikle bir sağlık uzmanı ile görüşmen daha iyi olabilir.

2. Soruların cevaplanma süresi yaklaşık olarak 6-7 gün arasında değişebilir. Bu nedenle vereceğimiz cevapların acil bir yöntem olamayacağını, bilgi paylaşımı olacağını bilmeni isteriz. Acil destek mekanizmalarını buradan inceleyebilirsin. Ek olarak, yoğun bir şekilde soru aldığımız bazı dönemlerde soruların cevaplanma süresinin uzayabileceğini de belirtmek isteriz. Gecikmeler yaşansa da sorunun yanıtının mutlaka yayınlanacağını bilmeni isteriz.

3. Sorular isimsiz olarak soruluyor ve isimsiz olarak yanıtlanıyor. Gizlilik ilkesini göz etmek bizim için önemli.

4. Öğrenmek istediğin konulara dair sorularını ne kadar açık ifade edersen sorunu eksiksiz cevaplamamız o kadar kolaylaşır. Bu konuda bizlere yardımcı olduğun için teşekkür ederiz.

5. Sorunu sormadan önce daha önceden sorulmuş olan sorulara bakmanı öneririz. Buradan daha önce sorulmuş sorulara bakabilirsin.

6. Sorulan soruların cevaplarını burada  yayınlıyoruz. Hem sorduğun sorunun cevabını buradan bulabilir, hem de daha önce sorulmuş soruları inceleyebilirsin. Bu nedenle soru sorarken kişisel bilgilerini paylaşmaman önemli. Kişisel bilgi içeren soruların yanıtlarını mahremiyet ilkesi gereği paylaşamıyoruz.

7. Bazı soruların cevaplanması zordur veya tarafımızca imkansızdır. Örneğin, Cinsel Yolla Aktarılan bir Enfeksiyon ile enfekte olup olmadığına veya gebe olup olmadığına dair bilgi veremeyiz. Bu konularda hangi mekanizmalara ulaşabileceğine dair destek olabiliriz.

8. Son olarak, bilgi oturumlarına baktın mı? Belki de sormak istediğin veya merak ettiğin bir sürü sorunun cevabını bilgi oturumlarında bulabilirsin. Bilgi oturumlarına erişmek için buraya tıkla.

9. Sorulan sorularda herhangi biri ifadesel müdahalede bulunmadan, soruları olduğu gibi paylaşıyoruz. Bu sorular/ifadeler bizim söylemlerimiz ile farklılaşabilir. Bununla beraber nefret dili içeren ve ayrımcılığı besleyen ifadelerin olduğu soruları paylaşamıyoruz.

Soru Sor

"*" gerekli alanları gösterir

İsteğe Bağlı
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.