Soru :

Anal sex yapmak ilerisi için ne gibi sakıncalı durumlar oluşturur, bağırsaklara zarar verir mi, kolon kanserini tetikler mi?

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle anal seks; penisle sadece anal penetrasyonu değil, anüsteki bir parmağı, seks oyuncaklarını veya dili de kapsayan geniş bir cinsel pratiktir.

Anal seks, diğer seks türlerinden biraz daha riskli olarak kabul edilir. Ama yine de anal seks ile ilgili bir çok yanlış bilgi bulunmakta. Örneğin, anal seksin anal sızıntıya veya bunun gibi bir şeye neden olması doğru değildir.

Anal seksi biraz daha riskli yapan şey, anüsün hassas derisinin ve oradaki sıkı bölgelerin küçük cilt yırtılması riskini artırmasıdır. Ciltteki bu küçük yırtılmalar, CYAE’lerle enfekte olma ihtimalini arttırabilmekdedir.

Anal seks esnasında ortaya çıkabilen bu tür cilt tahrişleri CYAE ihtimalini de artırabileceği için kondom kullanımı tercih edilebilir. Anüs yapısının ıslanma özelliği olmadığı için anal sekslerde (kondomla veya kondomsuz) kayganlaştırıcı kullanmak olası riskleri azaltır, bununla beraber acıyı da azaltabileceği için cinselliği daha zevkli hale getirebilir. Kayganlaştırıcıların su bazlı, silikon bazlı ve yağ bazlı olarak üç çeşidi bulunmakta ve bu çeşitleri kendi içerisinde de kokulu, ısılı, aromalı gibi değişmektedir.

Anal seksten kolon perforasyonu (delinme) nadirdir olsa mümkündür. Delinen bir kolon tıbbi bir acil durum olduğundan, belirtileri bilmek önemlidir. Penis, oyuncak veya başka bir nesne ile anal penetrasyondan sonra şiddetli rektal kanama ve karın ağrısı yaşarsanız en yakın sağlık kuruluşuna gidebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp