Soru :

Bakirelik çok önemli. Herhangi bir ilişkiye girmedim ama okşama yoluyla, bastırma yoluyla ile pantolon veya iç çamaşırla bozulur mu acaba? Çok kötü hissettiriyor.

Cevap :

Merhaba,

 

Cinselliğimiz, düşünce, fantezi, arzu, inanç, tutum, değer, davranış, uygulama, rol ve ilişkiler aracılığıyla yaşanır, paylaşılır ve ifade edilir. Dolayısıyla herkesin cinselliği tanıma, cinselliği deneyimleme zamanı farklılaşabilir. 

Cinsellik yalnızca vajinal, anal yada oral cinsel ilişki  ile deneyimlenmez. Cinsel davranışlar da çeşitlidir. Kişi kendini iyi hissedeceği şekilde cinselliği yaşayabilir. Okşama, sürtünme, mastürbasyon yapma gibi davranışlar da cinsel ilişki kadar cinsellik kapsamına girer.

Mastürbasyon kişinin zevk aldığı, ona iyi hissettiren, cinsel doyumu yaşatan davranışları uygulamasıdır ve fiziksel ya da psikolojik bir zararı yoktur. Kişiler istedikleri sıklıkta mastürbasyon yapabilirler. Bazı insanlar hiç mastürbasyon yapmaz veya istemez. Bu da mastürbasyon yapmak kadar normaldir. Her iki durumda da utanılacak bir şey yok. Mastürbasyon kişiye özel bir alan olduğu için pek konuşulmasa bile, her cinsiyetten veya yaştan kişilerin mastürbasyon yapması yaygındır.

Vajinal zar (kızlık zarı), vajinal açıklığı kısmen örten, şekli ve yapısı kişiden kişiye değişiklik gösteren, ince, içinde damarlanması olan esnek bir dokudur. Vajinanın uzantısıdır. Sosyal ve kültürel boyutu toplumlara göre farklılık göstermekle birlikte, anatomik ve fizyolojik olarak vajinal zarın bilinen bir işlevi yoktur. Zaten her bedende vajinal zar (kızlık zarı) bulunmayabilir. Okşama, bastırma, sürtünme gibi mastürbasyon davranışları ile de bakireliğin ilişkisinden söz edemiyoruz. Ancak yaşadığın kaygı çok fazla ise seni iyi hissettirecek cinsel davranışları keşfetmeye çalışabilir, cinselliği bu şekilde deneyimleyebilirsin.

Bu konuda daha fazla bilgi için Bedenim oturumuna bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp