Soru :

bakireyim ve sadece sürtünme yoluyla ilişkim oldu sonrasında vajinamda lezyon sebebiyle önce cildiyeye gittim ve doktor bu hpv siğili olabilir deyip dondurdu ve bi kadın doğumcuya gitmemi söyledi, ben de devlette bulamadığım için özel hastaneye gittim smear istedim ve smear yaparken canım acıdığı için bağırdım ilişkiye girerken zorlanıyor musun dedi doktor ben daha önce penetrasyon yaşamadığımı söyledim ve yarısına kadar soktuğu spekturumu geri çekti ve sana smear yapamayız dedi sonrasında ben ısrar edince hpv pcr aldı ama normalde 6-7 kez saat yönünde çevirmesi gerekirken çevirmedi bi kere ön arka çubuğu oynattı ve sürüntü aldı buyüzden teste güvenemedim ve devlette randevu alıp gittim, doktor da lezyonu gördüğü halde bekarım diye test yapmadı bir daha özele gidecek param da yok nasıl bi yol izlemeliyim, psikolojik olarak çok yorucu bi dönem benim için , ne önerirsiniz?

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle HPV ile ilgili nedir ve ne değildir ile başlamak iyi olabilir.

HPV’nin 100’den fazla tipi vardır. Bazı tip HPV’ler sadece genital siğillere neden olurlar, bazı tip HPV’ler ise vücudun bağışıklık sistemi tarafından birkaç yıl içinde etkisiz hale getirilerek herhangi bir sağlık sorununa neden olmazlar. Diğerleri kanser veya siğiller için daha yüksek bir risk altına sokabilir. HPV’nin ne olduğunu, ne olması gerektiğini ve geleceğiniz için ne anlama geldiğini bilmek, senin ve partnerinin gereksiz korkulardan korunmasına yardımcı olabilir. HPV ve diğer Cinsel Yolla Aktarılan Enfeksiyonlarla ilgili detaylı bilgi içinden buradan ilgili eğitim modülümüze bakabilirsin.

Sorunda ifade ettiğinüzere lezyonun ile ilgili gerekli tedaviyi aldığını anlıyoruz. Sağlık uzmanının uyguladığı teste de güvenebilirsin. Hala kaygıların varsa sağlık uzmanın doğru yönlendirmeleri yapmış olduğunu ve gerekli tetkikleri yaptırdığınızı söyleyebiliriz.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp