Soru :

Ben 2 soru sormak istiyorum. 1. Si prezervatifsiz ilişki. Evet hem hastalık hem gebelik için kullanılması gereken bişey fakat ben kullanmak istemiyorum. Bu durumda boşalma olmadığı sürece gebelik olma ihtimali var mı ? Diğer sorum ise doğum kontrol hapları. Ben aylardır düzenli olarak bunu kullanıyorum fakat boşalma olduğu zaman asla içim rahat etmiyor ve ertesi gün hapı alıyorum. İkisini birlikte kullanmanın Zararı var mıdır ?

Cevap :

Merhaba,

Gebeliği önleyici haplar (doğum kontrol hapları) östrojen ve progesteron hormonları içeren haplardır. Doğru ve düzenli kullanıldığında oldukça etkili bir gebeliği önleyici yöntemdir. Gebeliği önleyici hapların mutlaka bir sağlık uzmanı kontrolünde ve takibinde kullanılması gerekmektedir. Hormonel bir yöntem olduğu için yine hormonel bir yöntem olan ertesi gün hapları ile birlikte kullanılmasının ciddi yan etkileri olabilir. 

Ertesi gün hapları acil gebeliği önleyici yöntemlerdendir ve  düzenli kullanılmamalıdır. Tekrar kullanımda koruyuculuğu azalmakla birlikte sık kullanımının ciddi yan etkileri olabilir. 

Şu ana kadarki kullanım durumunla ilgili kontroller için bir sağlık uzmanına gitmen iyi olabilir. 

Ek olarak gebeliği önleyici haplar cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlara yönelik koruyucu değildir. Hem gebeliği önleme hem de cinsel yolla aktarılan enfeksiyonları önlemede bilinen en etkili yöntem kondomdur. Elbette kondom kullanımı kişisel bir tercihtir. Kişiler hangi yöntemi kullanıp kullanmayacağına karar verme hakkına sahiptir. Bir gebeliği önleyici yöntem olmayan, geri çekilme uygulamasının gebeliği önleme oranı modern yöntemlere nazaran oldukça düşüktür. Kondomsuz cinsel ilişkilerde boşalma gerçekleşmese bile, ek bir yöntem kullanılmadığı takdirde gebelik ihtimali vardır. 

Bu konularda daha fazla bilgi için İstenmeyen ve/veya Riskli Gebeliklerin Önlenmesi oturumuna bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp