Soru :

Ben bakireyim fakat sevgilimle evde buluştuğumuz zamanlar sex yapıyoruz ama bu sadece sürtünmeyle veya göte sokmayla oluyor bu aralar sevgilim anal sex yapmayı daha fazla istemeye başladı hergün anal yapmak istediğini söylüyor ama ben bu konuda hiç cesaretli değilim bende istiyorum ama korkularım var mesela canımın fazla acıması gibi veya patladığım zaman çok kan geleceğinden korkuyorum bu konu hakkında beni bilgilendirirseniz.

Cevap :

Merhaba,

Birçok kişi ilk kez deneyeceği bir cinsel pratikle ilgili gergin hissedebilir. Daha önce yapmadığın bir şeyi yapmayı düşündüğünde gergin olmak doğaldır. Ancak bu gerginlik korku veya panikten ziyade beklenti ve heyecanla bağlantılı olmalıdır. Bu noktada en önemli şey, seni rahat, güvende ve iyi hissettiren şeyleri yapıyor olmandır.

Cinsellik ve cinsel davranışlar yalnızca anal, vajinal ve oral seksten ibaret değildir. Dolayısıyla eğer emin değilsen partnerinle birlikte keyif alabileceğiniz diğer cinsel pratikleri keşfedebilir ve anal seksi emin olana kadar erteleyebilirsiniz. 

Cinsellikte onay önemli bir kavramdır. Dahil olan herkesin her zaman onay göstermesi önemlidir – hiç kimse kendini rahat hissetmediği veya yapmak istemediği bir şeyi yapmak zorunda hissetmemelidir. Bir şeye onayının olması, başka bir şeye onayın olduğu anlamına gelmez ve devam etmek istemiyorsan, herhangi bir noktada hayır diyebilir veya durabilirsin. Bunlar tamamen doğaldır ve senin hakkındır. 

Cinsel pratiklerin çeşitliliği ve onay ile ilgili daha fazla bilgi almak için Güvenli Cinsellik ve Onay bilgi oturumuna buradan ulaşabilirsin. 

Anal seks, penisle sadece anal penetrasyonu değil, anüsteki bir parmağı, seks oyuncaklarını veya dili de kapsayan geniş bir cinsel pratiktir. Ancak anal ilişki ile ilgili bir çok yanlış bilgi bulunmaktadır. İlişki öncesinde anal veya diğer cinsellik pratikleri ile ilgili detaylı bilgi sahibi olman, deneyimleyeceğin cinselliği daha keyifli ve zevkli yaşamanı sağlayabilir. Özellikle anüs yapısının ıslanma özelliği olmadığı için anal sekslerde (kondomla veya kondomsuz) kayganlaştırıcı kullanmak dikkat edilmesi gereken önemli noktalardandır.  Anal seks sonrası bir miktar kanama olabilmektedir ve az miktarda kanama genel olarak endişe nedeni değildir. Her ne kadar cinselliğin ağrı ve acıdan uzak, keyifli ve zevk verici bir aktivite olarak deneyimlenmesi gerekse de, bazen birçok faktöre bağlı olarak anal veya vajinal cinsel ilişki sonrasında hafif kanama ve ağrı deneyimlenmesi yaşanabilir ve bu yaygın bir durumdur. Bazen de bu kanamalar ciddi bir sağlık durumunun göstergesi de olabilmektedir. Bu nedenle daha yoğun bir kanama yaşarsan veya iki günden fazla süren bir rahatsızlık yaşıyorsan, bu altta yatan bir durumun işareti olabileceği için bir sağlık uzmanına danışman önemli olacaktır.

Bir cinsel pratiği deneyimlemeden önce hazır olup olmadığımızı sorgulamak oldukça önemlidir. Bazı cinsel davranışları arkadaşlarımız yaptığı için (veya öyle olduğunu söylediği için), partnerimiz istediği için veya en sevdiğimiz dizilerdeki karakterlerin hepsi yapıyor diye yapmak zorunda hissedebiliyoruz.  Ancak bir şeyi deneyimlemek için doğru zaman, hazır olduğun ve istediğin zamandır. Ve herhangi bir noktada fikrini değiştirebilirsin. Cevap bulamadığın bir kısım olduysa bize tekrar soru yollayabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp