Soru :

Bu konuyu düşünmekten iyice psikolojim bozuldu.herşeyi kafaya takmaya başladım . tam konuyu kapatayım diyorum başka bişey daha kafama takılıyor . geçen gün berbere gittim yüzümdeki yağ beneklerini almak istedi berber. toplu iğneyle aldı epey de kan aktı.tabi ben toplu iğnenin temiz olduğunu görmedim bir kutudan alıp yüzümdeki yağ bezelerini aldı..şimdi kafayı yemek üzereyim .acaba toplu iğnede benden önce kalan kan falan var mı diye..sizce böyşe bir bulaşı olabilir mi .. ? test yaptırmak gerekir mi ?

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle, sağlık hizmeti alımında veya kişisel bakım durumlarında kullanılan ürünlerin steril olması önemlidir. Böyle bir durumda ister berber isterse de sağlık çalışanından steril ürünleri kullanmasını veya sterilize işlemini önünde yapmasını talep edebilirsin. Bu sadece HIV özelinde değil, oluşabilecek birçok sağlık sorununun önlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Bahsettiğin durum HIV aktarımı açısında oldukça düşük bir ihtimaldir. HIV açık havayla temasta, örneğin bir yüzeyde, kurumaya başlar. Kuruma gerçekleştikçe virüs hasar görür ve inaktif hale gelebilir. İnaktif hale geldiğinde ise HIV aktarılamaz. Bu nedenle bu durumda HIV aktarımından bahsedemeyiz. Ancak HIV konusunda emin olmanın tek yolu HIV testi yaptırmaktır. HIV ve AIDS ile ilgili daha fazla bilgi için buradaki oturuma bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp