Soru :

Cinsel ilişki esnasında penisi tam olarak hissedemiyorum ve çok çok bir zevk almıyorum. Hiç orgazm olmadım. Erkek arkadaşımın da sertleşme problemi var. İkimiz de birbirimizin ilkiyiz. Bu durumu nasıl çözebiliriz?

Cevap :

Merhaba,

Cinsellikle ve cinsel doyumla ilişkili yaşanan problemlerin çeşitli sebepleri olabilmektedir. Bazı kişiler kısa sürede cinsel uyarılma ile orgazm deneyimleyebilirken, bazıları için cinsel uyarılmanın daha uzun olması veya yoğun klitoral uyarılmanın eşlik etmesi gerekebilir. Ek olarak, kişiler aynı gün içerisinde dahi günlük yaşamdaki stres faktörleri gibi faktörlerin etkisiyle daha uzun sürede orgazm deneyimleyebilir ya da hiç deneyimlemeyebilirler. 

Orgazm ile ilgili yaşanan sorunların sebepleri kişiden kişiye değişebilmektedir. 

Depresyon, stres ve kaygı gibi psikolojik sorunlar, iletişim kaybı ve güvensizlik gibi ilişki sorunları ve menopoz, felç, omurilik hasarları gibi bedensel sorunlar cinsel yaşamda karşılaşılan problemlere sebep olabilecek unsurlardandır. Orgazmda, kişilerin yeteri kadar uyarı alıp almadığı sorgulanması gereken noktalardan bir tanesidir. İlişkilerde, duyguların karşılıklı olarak daha az gösterildiği durumlarda orgazm olamama durumunda artış gözlenmektedir.  Aynı zamanda cinsellikte ilgili travmatik öykü, partner ile iletişim sorunları, değer yargıları, diğer psikolojik problemler ve bunlara eklenebilecek birçok etkenin de orgazm olmayı engelleyebildiği bilinmektedir.

Doyumlu bir cinsellik için, kişinin kendi bedenini  tanıması önemlidir. Kişinin, cinsel haz noktalarını fark etmesi ve bunu cinsel partneriyle paylaşmaktan kaçınmaması dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Partner ve/veya partnerlerle yaşanan cinsellik deneyimlerinde kişilerin karşılıklı olarak duygu, düşünce ve beklentilerine saygı duymaları, bu konuda kendi isteklerini ve beklentilerini rahat bir şekilde ifade edebilmeleri gerekmektedir. Cinselliğe dair varsa yanlış inanışların partnerlerle konuşulması ve paylaşılarak aşılması önemli bir unsurdur. Cinsel deneyimde geribildirim de oldukça önemlidir. Partnerle kurulan açık iletişimde, ilişkideki haz ve doyum sağlayan davranış ve durumlarla ilgili partnerle karşılıklı konuşmak önemlidir.  Paylaşım ve kendini ifade etme, kişilerin en uygun cinsel davranışı keşfetmelerine yardımcı olacaktır. Hiç kimse hoşlanmadığı bir cinsel davranışı yaşamak ya da sürdürmek zorunda değildir.

Ereksiyonla ilgili olarak ise; ilişki sırasında ereksiyon kaybetmek stresli ve endişe verici bir deneyim olabilir. Ama aynı zamanda oldukça da normal bir durumdur. Hemen hemen penisi olan herkes bunu hayatının bir noktasında deneyimlemektedir ve utanılacak bir şey değildir. Cinsel performans kaygısından alkol tüketimine kadar çeşitli nedenler, seks sırasında ereksiyon kaybına neden olabilmektedir.

Seks sırasında ereksiyon kaybı, erektil disfonksiyon veya diğer adıyla sertleşme bozukluğunun (SB) son derece yaygın bir belirtisidir. Birçok kişi SB’yi, uyarılma durumlarında bile tamamen ereksiyon olamama hali ile ilişkilendirir. Gerçekte, sertleşme bozukluğunun boyutu değişebilir. Cinsellik esnasında ereksiyon kaybı yaşamak oldukça normaldir. Bu mutlaka erektil disfonksiyonun olduğu anlamına gelmez. Çoğu zaman, ereksiyon kaybı, tutarlı veya fark edilir hale geldiğinde sertleşme bozukluğu haline gelir. Sertleşme bozukluğu, bazıları psikolojik, bazıları fiziksel olmak üzere çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir.

Psikolojik nedenler arasında kaygı, depresyon, stres ve özgüven eksikliği bulunur. Daha genç kişiler için, cinsel performans kaygısının (cinsel aktivite öncesinde ve sırasında kişinin rahatsız hissetmesine neden olabilecek bir tür kaygı) ereksiyonu etkileme durumu oldukça yaygındır.

Sertleşme bozukluğunun psikolojik boyutunun birçok nedeni olabilir. Bunlar, cinsel sağlık ile ilgili bilgi erişiminin olmaması, cinsel deneyimsizlik ile ilgili olabileceği gibi aynı zamanda kişilerin sosyal yaşamlarındaki sıkıntıların yansıması ile de alakalı olabilir. Bununla beraber en yaygın nedeni ise performans kaygısı olarak bilinmektedir ki bunu “cinsel ilişkiye başlamadan önce sertleşmenin olup olmayacağı ile ilgili aşırı bir kaygı ve endişe duymak” şeklinde de tanımlayabiliriz.

Ereksiyon kaybının devam etmesi ve yaşamını etkilemesi durumunda bir sağlık uzmanına danışmanız iyi olabilir. Tüm bunlara ek olarak cinsellikle ilişkili yaşanan sorunların çözümlenmesi ve cinsel doyumun artması için bir cinsel terapistle ya da bu alanda uzman kişilerle görüşmek de bir seçenektir. 

Güvenli cinsellik deneyimi konusunda daha fazla bilgi için “Güvenli Cinsellik ve Onay” oturumuna bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp