Soru :

Cinsellikte canım acıyor ve bu yüzden zevk alamıyorum ve cinsellikten uzaklaşıyorum .Bu durum normal mi? Değilse ne yapabilirim?

Cevap :

Merhaba,

Cinselliğimiz, düşünce, fantezi, arzu, inanç, tutum, değer, davranış, uygulama, rol ve ilişkiler aracılığıyla yaşanır, paylaşılır ve ifade edilir. Dolayısıyla herkesin cinselliği tanıma, cinselliği deneyimleme zamanı ve şekli farklılaşabilir. 

Cinsellik yalnızca vajinal, anal yada oral cinsel ilişki  ile deneyimlenmez. Cinsel davranışlar da çeşitlidir. Kişi kendini iyi hissedeceği şekilde cinselliği yaşayabilir. Okşama, sürtünme, mastürbasyon yapma gibi davranışlar da cinsel ilişki kadar cinsellik kapsamına girer.

Partner ve/veya partnerlerle yaşanan cinsellik deneyimlerinde kişilerin karşılıklı olarak duygu, düşünce ve beklentilerine saygı duymaları, bu konuda kendi isteklerini ve beklentilerini rahat bir şekilde ifade edebilmeleri gerekmektedir. Cinselliğe dair varsa yanlış inanışların partnerlerle konuşulması ve paylaşılarak aşılması önemli bir unsurdur. Cinsel deneyimde geribildirim de oldukça önemlidir. Partnerle kurulan açık iletişimde, ilişkideki haz ve doyum sağlayan davranış ve durumlarla ilgili partnerle karşılıklı konuşmak önemlidir.  Paylaşım ve kendini ifade etme, kişilerin en uygun cinsel davranışı keşfetmelerine yardımcı olacaktır. Hiç kimse hoşlanmadığı bir cinsel davranışı yaşamak ya da sürdürmek zorunda değildir.

Cinsellik deneyimleri farklılaşabilir ve bazıları bazı kişiler için acı verici olabilir. Cinsellik esnasında veya sonrasında acı hissetmenin hem fiziksel hem de psikolojik nedenleri olabilir. Eğer bu ağrılar belli bir süredir devam ediyor ve yaşam tarzını, ilişkilerini etkiliyorsa alanında uzman (cinsel terapistler ve uzman psikologlar) birilerinden destek almak iyi olabilir.

Bununla beraber Güvenli Cinsellik ve Onay eğitimize bakabilir, cinsellik ve cinsel hazla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp