Soru :

Elisa için kan testi verdikten sonra koluma pamuk bastırdım ama sonrasında idrar tahlilim de istendiği için tuvalete gittim bu esnada kolumdaki pamuk düştü ve kolumdan biraz kan çıktı ben bunu elimin tersiyle sildim bir şey olur mu? Bulaşalir mi?

Cevap :

Merhaba,

Eğer aktarımından bahsettiğin enfeksiyon HIV ise, HIV aktarımının gerçekleşebileceği vücut sıvıları, cinsel sıvılar (vajinal sıvı, meni sıvısı), kan ve süttür. Cinsel sıvı ile aktarım, korunmasız cinsel ilişkiyle (oral, anal, vajinal) söz konusu olabilir.

Bahsettiğin durumda HIV aktarımı açısından herhangi bir durum söz konusu değildir. HIV sadece yüksek miktarda aktif virüs içeren kan veya belirli vücut sıvıları (meni, vajinal sıvılar, rektal sıvılar veya sütü gibi) kişinin kan dolaşımı ile etkileşime girdiğinde aktarılabilir. Bir kişinin HIV ile enfekte olabilmesi için kan dolaşımına giren sıvıda yeterince aktif virüs bulunması gerekir.

HIV ile ilgili aktarım yolları, test, tanı ve tedavi süreçlerine yönelik detaylı bilgiye HIV ve AIDS eğitim modülümüzden erişebilirsin. Diğer enfeksiyonlarla ilgili bilgi için ise Cinsel Yolla Aktarılan Enfeksiyonlar oturumuna bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp