Soru :

HIV olduğumu öğrendim düzenli sağlık kontrolü yapılan bir okulda okuyorum. Kan testinde HIV olduğum ortaya çıkarsa okuldan atılabilirim. Kan testinde negatif çıkma durumnu kaç ayda oluyor? Yasal hakkım nedir?

Cevap :

Merhaba,

Düzenli ART (HIV tedavisi) kullanıyorsan, kullanmaya başladıktan sonra, 1 ile 6 ay içerisinde viral yük, yani kandaki HIV baskılanarak ““belirlenmeyen” seviyeye ulaşır. ART ilaçları, kandaki HIV’in kopyalanmasını ve çoğalmasını engeller. Aynı zamanda HIV ile yaşayan kişiler eğer düzenli olarak ilaç kullanıyorsa ve kanındaki viral yük 6 ay süreyle belirlenemeyen seviyede kalmış ise HIV, korunmasız cinsel ilişki ile aktarılmaz.

Düzenli kullanılan ilaçlarla kandaki HIV’in baskılanması ve belirlenemeyen seviyede olması bir çok açıdan olumlu sonuçlar doğurur. Ancak bu baskılanma veya belirlenemeyen durumu HIV negatif durumunu oluşturmaz. Yapılan testlerde hala sonucun pozitif olacaktır. Güncel tedaviler HIV’i tamamen vücuttan uzaklaştıramasa da önemli ölçüde yaşamı ve sağlığı olumlu yönde etkilemektedir.

HIV ile ilgili yasalar durumlara ve koşullara göre değişebilmektedir. Dilersen hukuki destek için HIV alanında çalışan ve hukuk destek sağlayan STÖ’lerden hukuki danışmanlık desteği alabilirsin. 

HIV ve AIDS ile ilgili detaylı bilgi için eğitim modülünü buradan inceleyebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp