Soru :

HPV aşısı nasıl ve nereden temin edilebilir? Gardasil 3 doz aşılama aralıkları ne kadar olmalı? Güvenli bilgi ve hizmet alabileceğimiz yerler nerelerdir?

Cevap :

Merhaba,

Türkiye’de HPV aşısı rutin aşı programında olmadığı için Genel Sağlık Sigortası kapsamında değildir. Bu sebeple aşı bedelini kendi imkanlarınızla karşılamanız gerekmektedir. Dünya’da HPV’nin dokuz tipine karşı aşı bulunmasına rağmen Türkiye’de yalnızca HPV’nin iki tipine karşı (HPV 16, 18) ve dört tipine karşı (HPV 6, 11, 16, 18) olmak üzere iki tür aşı bulunmaktadır.

Cervarix ikili aşıdır ve HPV tip 16 ile 18’e benzer partikülleri içerir. Özellikle servikal kanser ve prekanserleri önlemeye yöneliktir. Aşının bir kez yapıldıktan 1 ve 6 ay sonra tekrarlanması gereklidir. Gardasil ise dörtlü aşı olup HPV tip 16,18,6,11’e benzer partikülleri içerir ve serviks kanserleri ile prekanseröz lezyonları haricinde dış genital bölgede bulunan siğilleri de önleyicidir. 3 dozluk programda uygulanır. 0, 2. ve 6. ayda uygulanmaktadır. Yukarıda bahsedildiği gibi Gardasil 9 henüz Türkiye’de resmi olarak temin edilemese de, FDA tarafından 2018’de güvenirliği onaylanmıştır. Yurtdışından getirilip uygulanabilse de aşıların güvenilir yollarla uygun olarak taşınması gerektiği için bu yollar sağlıklı olmayabilir. 

Gardasil 4 aşısı eczanelerden her doz tarihinden önce birer doz olarak temin edilebilir. Aşılar eczanalerde daha uygun şartlarda muhafaza edilebildiği için, tek dozlar halinde almak daha uygun olabilmektedir. Eczanalerden edindiğin aşıları, Aile Sağlık Merkezleri’nde veya başka sağlık kurumlarında güvenli bir şekilde yaptırabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp