Soru :

insanlar neden farklı olmak zorunda ki bazı insanlar kızlara karşı terbiyesiz olabiliyor malesef bunu önlemek için neler yapabiliriz nasıl davranmak lazım

Cevap :

Merhaba,

Kişilerin yaklaşımları, beklentileri ve  insanlar üzerindeki yargıları çeşitlilik gösterebilmektedir. Çocukluktan itibaren çeşitli öğrenmelerimiz olur ve bu öğrenmeler bazen zarar verici olabilir. Zarar veren bu davranışların en temel nedenlerinden birisi de toplumsal cinsiyet eşitsizliğidir. Eşit olmayan bu davranışları önlemenin en etkili yolu toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bilgilenmek, bilgilendirmek ve içselleştirerek yaygınlaştırmaktır.

Şiddetin çeşitli biçimleri vardır. Şiddet, sözel ve fiziksel olmak üzere birçok şekilde gerçekleşebilir ve kişileri olumsuz yönde etkilemektedir. Bu şiddet türleri sadece kadınlara yönelik değil, bütün cinsiyetlere yönelik olabilir ve farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Ancak hiçbir koşulda şiddetin hiçbir türü kabul edilemez. Eğer kendinin veya çevrende birinin şiddete maruz kaldığını düşünüyorsan destek için çeşitli mekanizmalara bakabilirsin. Dilersen özellikle cinselleştirilmiş şiddet konusunda, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin çalışmalarına buradan göz atabilirsin. 

Ek olarak, bizlere Hatay’dan ulaştığını görüyoruz. Hatay’da yer alan yerleşkemizi ziyaret edebilirsin. Hatay merkezimizde bu veya daha fazla birçok konuda eğitimler gerçekleştiriliyor. Buradan web sitemizi inceleyebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp