Soru :

İstemediğim ve zevk almadığım halde sadece bir merak uğruna 3 sene evvel birisi ile cinsel birleşme olmadan yakınlaşma yaşadım. Yaşadığım takıntılar beni onsesif yaptı. Psikolojimi bozdu. Penis ucu vajinama değmedi ama sürtünme ve oral seks oldu. Vajinal birleşme olmadı. 3 senedir bir belirtim olmadı Hemogram sonuçlarımda hiçbir değerimde bir gariplik yok. Bu şekilde bir bulaşı söz konusu mudur? Ayrıca karşı tarafın hiv olduğunu bilmiyorum bile. Sadece psikolojil olarak kafama takıldı ve bu durumdan mutsuzum test yaptırmak istemiykrum lütfen yardımcı olun

Cevap :

Merhaba,

HIV aktarımı için cinsel sıvıların temas etmesi gerekmektedir. HIV aktarımının gerçekleşebileceği vücut sıvıları, cinsel sıvılar (vajinal sıvı, meni sıvısı), kan ve süttür. Cinsel sıvı ile aktarım, korunmasız cinsel ilişkiyle (oral, anal, vajinal) söz konusu olabilir. HIV sadece yüksek miktarda aktif virüs içeren kan veya belirli vücut sıvıları (meni, vajinal sıvılar, rektal sıvılar veya sütü gibi) kişinin kan dolaşımı ile etkileşime girdiğinde aktarılabilir. Bir kişinin HIV ile enfekte olabilmesi için kan dolaşımına giren sıvıda yeterince aktif virüs bulunması gerekir. HIV’in kan yolu ile aktarımı sadece enjektör paylaşımı, kontrolsüz kan ya da organ nakilleri ile olabilmektedir. 

Testlerinde de herhangi bir virüs tespit edilemediği için HIV ile enfekte olmadığın söylenebilir. Ancak bahsettiğin cinsel ilişkiden sonra yeni bir korunmasız cinsel ilişki yaşadıysan doğru cevap için test yaptırman gerekmektedir. 

Buna benzer kaygılarımız genellikle HIV’e dair doğru ve güvenilir bilgiye erişim kısıtlı olduğu için yaşanmakta ve  güvenilir olmayan içerikler damgalamaya sebep olabilmektedir. HIV ile ilgili aktarım yolları, test, tanı ve tedavi süreçlerine yönelik detaylı bilgiye HIV ve AIDS eğitim modülümüzden erişebilirsin. Diğer enfeksiyonlarla ilgili bilgi için ise Cinsel Yolla Aktarılan Enfeksiyonlar oturumuna bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp