Soru :

Kendi kararımla cinsel ilişkiye girdim, ilişkiye girmekten pişman değilim fakat vajinamın ilişkiden sonra değişmesine, değişmiş haline alışamıyorum. Dokunduğumda sanki ben değilmişim gibi hissediyorum ve bırakıyorum. Benimle aynı duyguları yaşayanlar var mı merak ediyorum ve bu histen nasıl kurtulabilirim?

Cevap :

Merhaba,

İlk cinsellikten sonra kişilerin fiziksel değişimler yaşadıklarına yönelik söylemler olsa da, araştırmalar böyle bir değişim olmadığını gösteriyor. Hatta ilk kez ya da ikinci, üçüncü ya da ellinci kez seks yaptıktan sonra da değişmediği söyleniyor. 

Bahsetmiş olduğun değişimler bir uyarılma tepkisi olabilir. Kişilerde cinsel uyarılma ile ilgili bazı fizyolojik reaksiyonlar yaşanabilir. Bunlar; şişmiş vulva, hızlı nefes alma, terlemek, kızarmış cilt vs. şeklinde ifade edilebilir. Bunlar sadece uyarılma ile oluşan vücudun doğal tepkileridir ve geçicidir. Yani, bedenin değişmiyor – sadece uyarana tepki veriyor.

Ancak geçici olmayan veya geçmeyen bir değişimden bahsediyorsan, bunun için bir sağlık uzmanına danışmak senin için en iyisi olabilir. Ek olarak, yaşadığın durum beden algın ve duygudurumun ile ilişkili de olduğu için bu konuda bir uzman psikologa danışman da iyi olabilir.  

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp