Soru :

Meme muayenesini nerede yaptırabilirim?

Cevap :

Merhaba,

Kendi kendine meme muayenesi (KKMM) yapabileceğini biliyor muydun?

Kendi kendine meme muayenesi (KKMM); kişinin kendi memelerini sırası ile önce gözlem yolu ile sonra kendi elleri ile muayene etmesidir. Amaç, kişinin erken yaşlardan başlayarak kendi olağan meme dokusunu tanıması ve herhangi bir olağandışı değişikliği erkenden fark ederek bir sağlık personeline yönlenmesini sağlamaktır.

Tüm bedenler farklıdır ve memelerini düzenli olarak kontrol ederek senin için neyin normal olduğunu anlayabilirsin. Bu yol ile, bedenindeki olağandışı değişiklikleri fark etme olasılığın daha yüksek olacaktır. KKTM’nin nasıl yapılacağını, adımlarının neler olduğu ile ilgili KKTM ve Kendi Kendine Meme Muayenesi oturumuza buradan bakabilirsin. İlgili eğitim içerisinde kontrol adımlarının bulunduğu bir görsel de bulunmaktadır. 

KKMM yaparken unutulmaması gereken şey “memede elinize gelen bir kitlenin kötü huylu olma olasılığının düşük olması”dır; ancak her kitle mutlaka doktor tarafından ileri incelemelerle değerlendirilmesi gerekir.

Göz veya el ile incelemede bir sorun olduğundan şüpheleniyorsan veya meme başından sıvı geliyorsa ve/veya eline kitle geldiğini fark edersen bir sağlık uzmanına başvurman gerekebilir. Ek olarak kendi kendine meme muayenesi dışında kontrolü bir sağlık uzmanına başvurarak da yaptırabilirsin. Hastanelerin genel cerrahi veya kadın doğum bölümlerine başvurarak ilgili tetkikleri yaptırman mümkündür. 

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp