Soru :

Merhaba. 2 sene önce şüpheli bir ilişki yaşadım.Üstünden 1 sene geçtikten sonra özel bir laboratuvar da test yaptım Testin adı p24+igg Testin sonucu negatif çıktı rahatlamıştım. Ama psikolojik olarak mı oldu bilmiyorum sırtta kırmızılıklar ve uykuda terleme gibi belirtiler aldım bugün tekrar laboratuvara gittim elisa testi istedim.Test sonucumu incelerken elisa dememe rağmen yine p24 + igg testine tabi tutulduğumu gördüm sonuç yine negatif ama asıl merak ettiğim şu.P 24 + İGG TESTİ 1-3 AY ARASI KESİN SONUÇ MU VERİYOR YOKSA 2 YIL DA DOĞRU SONUÇ ALMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN MI. BU TEST SONUCUNU DOĞRU SAYMALIMIYIM. YOKSA SÜRE UZUN OLDUĞU İÇİN ELİSA TESTİ ARAMALIMIYIM ?

Cevap :

Merhaba,

Kanda HIV’in tespit edilebilmesi için şüpheli temas/korunmasız cinsel ilişkinin üzerinden belli bir süre geçmesi gerekir. Buna pencere dönemi denir. Dördüncü nesil antikor ve antijen kombinasyon testlerinin şüpheli temas/korunmasız cinsel ilişki sonrası 28. günde %95 oranında doğru sonuç verdiği kabul edilir ancak kesin sonuç için 90. günün beklenmesi önerilir. Elisa ise bu testlere verilen genel bir isimdir.  Testlerle ilgili detaylı bilgi için istersen HIV ve AIDS eğitim modülümüze bakabilirsin.

Eğer test yaptırdığın bu süreç içerisinde başka şüpheli temas/korunmasız cinsel ilişki bir ilişki yaşamadıysan, temas gününden 1 yıl sonra yaptırdığın testin cevabı kesindir. Olası HIV ile enfekte olma durumunda, test süresinin uzun olması testin sonucunu daha kesin olmasını sağlar.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp