Soru :

Merhaba 3 yıl önce bir kızla yakınlaşmam oldu.sadece öpüşme ve cinsel bölgelerin birbirine sürtünmesi gerçekleşti.yakın zamanda cildimde döküntüler oldu doktor mantar dedi ilaç kullandım ama tam olarak geçmedi.Hiv testi yaptırmak istiyorum ama uzun zaman geçti doğru sonuç verirmi.

Cevap :

Merhaba,

HIV aktarımının gerçekleşebileceği vücut sıvıları, cinsel sıvılar (vajinal sıvı, meni sıvısı), kan ve süttür. Cinsel sıvı ile aktarım, korunmasız cinsel ilişkiyle (oral, anal, vajinal) söz konusu olabilir.  HIV ile ilgili aktarım yolları, test, tanı ve tedavi süreçlerine yönelik detaylı bilgiye HIV ve AIDS eğitim modülümüzden erişebilirsin. 

HIV testini korunmasız cinsel ilişki üstünden 45 gün geçtikten sonra yapılması önerilmektedir. Korunmasız cinsel ilişki sonrasında yapılan 45. gün testleri HIV statüsünü öğrenmek açısından yeterli olmaktadır. 3 yıl sonra da test yaptırabilirsin. 

Bahsettiğin döküntüler ile ilgili ise en doğru cevabı sağlık uzmanın verecektir. Uygulanan tedavinin etkililiği ve ek tedavi gerekliliği konusunda yeniden sağlık uzmanına danışman iyi olabilir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp