Soru :

Merhaba, adetim hala düzensiz. Bazen 6 ay olmuyorum, bazen 1 ayda iki kez oluyorum. Ayrıca vajinal akıntım, karnımda daima şişlik ve baskı var. Ayrıca kilo alımıda yaşıyorum. Bunun için bir doktora gitmeyi düşünüyorum fakat korkuyorum. Eğer bu şikayetlerle doktora gidersem bana yapıcakları testlerde bakire olup olunmadığı ortaya çıkar mı? Veya yumurtalık kisti amiliyatına bakire olunup olunmadığı ortaya çıkar mı? Bu bilgiler aileyle paylaşılır mı? Ve bu şikayetlerime bakarak hangi hastalıklar olabiliceği konusunda bir fikriniz var mı? Ayrıca adet düzenlenmesi için verilen doğum kontrol hapları sakal, bıyık çıkmasına sebep olur mu? Şimdiden teşekkür ederim. Umarım tüm sorularıma cevap verirsiniz

Cevap :

Merhaba,

Regl kanamasının süresi ve şiddeti kişiden kişiye göre değişir. Regl döneminin aşırı ağrılı, uzun süreli veya düzensiz olması, sık sık ped değiştirmeyi gerektirecek aşırı kanama olması, günlük yaşantınızı etkileyecek şiddetli ağrı veya uzamış adet dönemleri olması gibi şikayetleri  deneyimliyorsan bir sağlık uzmanına başvurmalısın. Adet düzensizliğinin pekçok nedeni olabilir, o nedenle gerekli testler yapılmadan bir yorum yapmak doğru değildir. Adet düzensizliğinin nedeni psikolojik olabileceği gibi, alınan ilaçlar nedeniyle de olabilir ya da senin de bahsettiğin gibi kistler nedeniyle de olabilir. O nedenle doktor muayenesi şarttır. Adet düzensizliği nedeniyle bir ilaç verilecek olursa, doktorun bunun yan etkilerini de söyleyecektir. Orada verilen ilaca göre bunun nasıl kullanılacağının yanı sıra olası yan etkilerini de sorabilirsin.

Eğer muayene esnasında sağlık uzmanına daha önce cinsel ilişkiye girmediğini söylersen, vajinal muayene yerine başka yöntemler deneyebilir. Ancak cinsel yönden aktif olduğunu belirten kişiler vajinal muayene de yaptırabiliyor. Ne olursa olsun, her kişinin mahremiyet hakkı olduğundan doktorlar danışan ile olan bilgi paylaşımını başkasına söyleyemezler, bu bir hak ihlalidir ve dolayısıyla suçtur. Ancak endişelerini giderebilmek adına çevrenden güvenilir bir doktor önerisi almak, doktor ile endişelerini önden paylaşmak iyi olabilir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp