Soru :

Merhaba, Ben 4 sene önce HPV tarama yaptırmıştım. Pozitif olan türler vardı ancak geçen sene kontrolümde virüsler yok olmuştu taramada HPV çıkmadı. Geçen hafta vulvamda iki tane siğil gördüm. Ama tek eşliyim, HPV yok olduktan sonra tekrar edebiliyor mu? Bir sorum da siğili fark etmeden partnerimle korunmasız cinsel ilişki yaşadım. Erkekler için nasıl bir test yaptırmasını önerirsiniz? Bir de farkında değildim siğillerin oral seks de yaptık, oral temas olunca ağızda herhangi bir bulaş olur mu? Ek bir teste ihtiyaç var mı?

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle HPV’nin bazı tipleri tedavi olduktan sonra yeniden görülebilmektedir. Siğiller de aynı şekilde  tekrarlayabilir. 

Genital siğiller birkaç yöntemle tedavi edilebilir: Lazer tedavisi, siğillerin likit nitrojen kullanılarak dondurulması ve uzaklaştırılması, siğillerin üzerine doğrudan uygulanan kremler yöntemler arasında sayılabilir.  Uygulanan tedaviden sonra siğiller yok olsalar bile yeniden ortaya çıkabilirler. Bu nedenle tedavinin tekrarlanması gerekebilir. Genital siğillerin olduğu bölgeyi traş etmemek önemlidir; traş bıçağının ciltte neden olduğu mikro çizikler siğillerin sayısını arttırabilir. Siğillerin tedavisi için seçenekleri sağlık uzmanınızla beraber kararlaştırabilir ve kendin için en iyi yönteme karar verebilirsin.

HPV’nin aktarımı korunmasız oral, anal ve vajinal cinsel ilişki ile söz konusu olabilir. Eğer partnerinin şüphesi varsa kendisi bize sorularını sorabilir ya da doğrudan bir sağlık uzmanına danışarak detaylı bilgi alabilir ve uygun testleri yaptırabilir. 

Bunlara ek olarak HPV ile ilgili bilgi için 10 Soruda HPV broşürünü buradan inceleyebilirsin

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp