Soru :

Merhaba ben 6 Eylül 2021 te riskli bir oral seks yaşadım bu olaydan 81 gün sonra anti hiv kemiluminesans testi verdim sonuç negatif çıktı bu sonucu verdiğim zaman kan değerlerimde lym değerlerim normaldi daha sonradan yaptığım kan tahlillerimde daha önce olan değerden yükselmeye başladı lym değerlerim en son verdiğim kan testinde de lym değerlerim olması gereken aralığın içindeydi ama yinede 2021 de ki değerimden daha yüksek sizce 2021 de ki 81. Günde yaptırdığım hiv testinin sonucu sonradan değişmiş olabilir mi lym degerlerimin yükselmesi bununla mı ilgili

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle, HIV testini şüpheli temastan 21 gün sonra, yani pencere dönemi bittikten sonra yaptırabilirsin. Ancak farklı testlerde pencere dönemi değişebilmektedir. Genellikle kesin cevap 90. Günden sonra yaptırılan testlerde edinilmektedir. Bahsettiğin kan değerleri farklı etkenlere bağlı olarak değişebilir ve kişilerin bağışıklık sistemine göre de değişiklik gösterebilmektedir. Sağlık uzmanı gerekli gördüğünde testler tekrarlanabilir.

Eğer 2021 yılı sonrasında şüpheli temas varsa ya da hala şüphen varsa en kesin cevap için yeniden HIV testi yaptırabilirsin.

Bulunduğun ildeki kurumlara buradaki linkten bakabilirsin.

HIV ve AIDS ile ilgili detaylı bilgi için ilgili bilgi oturumuna buradan bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp