Soru :

merhaba ben bundan 1 ay önce korunmasız bir ilişkiye girdim ve içime bosalma gibi bi durum olmadı ama ben her ihtmale karsı gidip ertesi akşa ella hapını kullandım. bundan 2 haftaönce falanda tekrardan korunmasız bi ilişkiye girdim ve yine içe boşalma durumu olmadı bunda da ertesj sabah hemen gidip ella hapını tekrar kullandım, yani bu hapı ben 1 ayda iki kere kullandım. son kullandığımda kahverengi bi akıntı geldi 5 gün boyunca şuan durdu çok az yok denilecek bir şekilde geliyor sadece. acaba bu durumların gebelikle bi alakası var mı yada hormonlarım bozulduğh için mi ?

Cevap :

Merhaba,

Kullandığını belirttiğin acil gebeliği önleyici haplar, yaygın bilinen adıyla ertesi gün haplarının tekrar kullanımda koruyuculuğu azalabilir ve sık kullanımının ciddi yan etkileri olabilir. Sık kullanımı önerilmemektedir ve bir sağlık uzmanının danışmanlığında kullanılması önerilmektedir.

Renkli akıntı, hapın sık kullanımıyla ilişkili olabilir. Ancak bundan emin olmanın kesin yolu bir sağlık uzmanına muayene olmaktır. Gebelik şüphen var ise bir gebelik testi yaptırman uygun olabilir. Gebelik testleri genellikle korunmasız cinsel ilişkiden 21 gün sonra veya regl gecikmesinden sonra yapılmaktadır. Ancak erişebileceğin bazı erken testler de mevcuttur. Bu konuda eczanelere başvurarak uygun testi talep edebilirsin.

Detaylı bilgi için İstenmeyen ve/veya Riskli Gebeliği Önleyici Yöntemler bilgi oturumumuzu inceleyebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp