Soru :

Merhaba ben bundan bir hafta önce ovulasyon dönemimin 1. Günü konuştuğum adamla (yaş olarak oldukça fazla 50 falan) sürtünme yoluyla bi ilişki yaşadım o zaman korunmamıştım (ondan daha öncede olmuştu ertesi gün hapı aldım) Bugün tekrar bi yakınlaşma yaşadık sürtünme yoluyla, kendisi anüsüme sürtündü sadece kısa bir süreyle vajinama da değdi ama boşalma vs olmadı kendisi de söyledi. Yinede korkuyorum sonuçta birazda olsa zevk suyu gelmişti vajinama değmiş olabilme ihtimali var, ovulasyon dönemim dün bitti “Bakireyken hamile kalmazsın” dedi ama böyle bişey yok.. Bu ay 3 kez böyle yakınlaştık sadece ilkinde aldım, şu an kafam çok karışık ertesi gün hapı almalı mıyım? 1 ayda 2 tane alırsam ne olur? Hamile kalma riskim var mı? Şimdiden cevap için teşekkürler

Cevap :

Merhaba, 

Bahsettiğin durumlar gebelik oluşumu için oldukça düşük ihtimallerdir. Ancak bu konuda emin olmanın en kesin yolu gebelik testi yaptırmaktır. 

Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişki sonrasında kullanılan acil bir doğum kontrol yöntemidir. Ancak, sıklıkla kullanılması tavsiye edilmez. Bu tür haplar yüksek hormon içerir ve yan etkilere neden olabilir. Bir ay içinde 2 kez veya daha sık kullanmak, vücut üzerinde olumsuz etkileri artırabilir, hormonal dengeyi etkileyebilir ve sık kullanımda etkisi azalabilir.

Cinsel ilişki yaşamadan önce doğru bilgi ve gebelik önleyici yöntemler hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Gebelik oluşumunu minimize etmek için her zaman korunma yöntemlerine başvurmak önemlidir. Cinsel ilişki öncesinde sana uygun önleyici yöntemleri bilmen ve bu doğrultuda kullanman deneyimleyecek cinselliği daha zevkli olmasına da neden olabilir. Dilersen gebelik önleyici yöntemler konusunda daha detaylı bilgiye buradan erişebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp