Soru :

Merhaba ben kadınlarda orgazm ve boşalma hakkında bilgi almak istiyorum. İnternete boşalma yazınca sadece erkekler hakkında bilgiler çıkıyor. Mesela ben titreyerek bir anda yoğun bir ıslaklık ve sonrasında kuruma yaşadığımda ve zihinsel olarak da boşluğa düştüğümde evet ben boşaldım diyordum. şimdi şöyle ki yeni deneyimlediğim zevkin doruğuna çıktığım ancak bir titreme yaşamadığım sonrasında eski yüksekliğiminde kalmadığı bir kaç an yaşadım. Titremeden boşalabilir miyiz mesela ? Ya da titremek orgazm olmaktır diyebilir miyiz? orgazm ile boşalma farklı şeyler midir?

Cevap :

Merhaba,

Orgazm ve boşalma genellikle birbirine karıştırılan ancak farklı olan iki fizyolojik tepkidir. 

Orgazm genellikle cinsel zevk ve tatminle ilişkilidir ve vajinal kasların kasılmaları ile karakterizedir. Boşalma ise genellikle meni atılması için kullanılır. Bu sebeple erkeklerde boşalma ifadesini daha çok duyarız. Ancak erkeklerde her boşalma gerçekleştiğinde orgazm yaşandığı söylenemez. Kadınlarda boşalma yaygın olarak hatalı kullanılır. Kasılma, titreme, yüksek zevk doruğuna ulaşma gibi cinsel haz ve tatminle ilişkili olarak orgazm kavramını kullanmamız gereklidir. 

Orgazm deneyimleri çeşitlidir. Kişiler birçok şekilde orgazm deneyimleyebilir. Senin belirttiğin gibi kimi insanlar orgazm deneyimlerken titrer kimi insanlar ise titremez. Kişiden kişiye değişebilen orgazm deneyimi zamandan zamana da değişebilir. Mastürbasyon yaparken farklı, partnerle birlikteyken farklı orgazm deneyimleri de yaşanabilir. Özetle, orgazm tek bir şekilde yaşanmaz ve herkes için farklılaşabilir. 

Orgazm ile ilgili temel nokta, kişinin istediği deneyimlerle istediği zamanlarda orgazm yaşayabilmesidir. Orgazmı tanımanın yollarından biri mastürbasyondur. Mastürbasyon, cinsel zevk için kişinin kendini uyarması anlamına gelir. Bedenini tanımanın ve cinsel olarak nelerden zevk aldığını anlamana yardımcı olabilir. Aynı zamanda mastürbasyon stresi azaltmak için iyi bir yöntem olabilir. Mastürbasyon güvenli ve zevkli olmasının yanı sıra, başkalarının seni nasıl memnun edebileceklerini bilmelerini sağlamak için kendini nasıl memnun edeceğini bilmene yardımcı olur. Bedenini ve seni cinsel olarak iyi hissettiren şeyleri tanımanın harika bir yolu olabilir. Aynı zamanda zihinsel ve duygusal sağlığın için de faydalı olabilir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp