Soru :

Merhaba bugün olduğum 85. Gün test sonuçlarını sizinle paylaşmak istiyorum. 60. Gün devlet hastanesinde anti hiv testi oldum(kaçıncı nesil bilmiyorum). 85. Gün gittim yine test oldum bu kez şehir hastanesinde oldum. Öncelikle sormak istediğim soru 60. Günde anti hiv olduğum testte değerim 0.05 çıkmıştı şimdi 0.22 acaba bu durum sıkıntı çıkartır mı ? Bu testlerle konuyu kapatabilir miyim ? Bir diğer sorum bu soru için bana kızabilirsiniz ama rahat edemiyorum ???? test için kan verirken kalabalık sıra vardı acaba orada iğne ucu değişmemiş olabilir mi bu soruyu sormam gerçekten saçma ama insan psikolojisi şimdide böyle garip şeylere takıyor. Cevaplarsanız sevinirim.

Cevap :

Merhaba,

Kanda HIV’in tespit edilebilmesi için şüpheli temas/korunmasız cinsel ilişkinin üzerinden belli bir süre geçmesi gerekir. Buna pencere dönemi denir. Dördüncü nesil antikor ve antijen kombinasyon testlerinin şüpheli temas/korunmasız cinsel ilişki sonrası 28. günde %95 oranında doğru sonuç verdiği kabul edilir ancak kesin sonuç için 90. günün beklenmesi önerilir. Elisa (Anti-HIV) ise bu testlere verilen genel bir isimdir. Testlerle ilgili detaylı bilgi için istersen HIV ve AIDS eğitim modülümüze bakabilirsin.

Sağlık uzmanı olmadığımız için bahsetmiş olduğun test değerleri ile ilgili herhangi bir şekilde yorumda bulunamıyoruz. Bu nedenle bu test değerlerinle ilgili bir sağlık uzmanına danışman daha faydalı olacaktır.

Son olarak kan alma bölümlerinde kullanılan ürünler tek seferlik kullanıma uygundur ve her kişi için yeni ürün kullanıldıktan sonra tıbbi atığa atılır. Sağlık çalışanlarından kan alma işlemine başlamadan önce tek kullanımlık iğnenin steril olduğuna ve yanlışlıkla ikinci defa kullanılmadığına dair sonradan içinde şüphe oluşmaması için paketlerini senin de göreceğin bir şekilde açmasını talep edebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp