Soru :

Merhaba esim hiv+ Ama bana yeni soyledi.ve cogumuz var cocukda olmadigini soyledi ve bana da test yaptirdik negatif cikti doktor esiniz ilac kulladigi icin size ve cocuga gecmemis dedi bu dogru lutfen yardim edin

Cevap :

Merhaba,

HIV ile yaşayan kişiler düzenli tedaviye erişebildikleri durumlarda, kandaki virüs baskılanarak belirlenemeyen seviyeye ulaşır. Bu durum, uluslararası sağlık kurumları tarafından Belirlenemeyen=Bulaş(a)mayan olarak tanımlanmaktadır. HIV, kanda belirlenemeyen seviyede olduğunda, korunmasız cinsel ilişki ile dahi HIV aktarımı gerçekleşemiyor. Senin de HIV testinin sonucunun negatif olması bu durum ile ilişkili olabilir.

Yenidoğan aktarım konusunda sağlık uzmanına muayene olmak ve düzenli sağlık takibi yaptırmak önemlidir. Emzirme ile ilgili süreçlerde olası HIV aktarımının önlenmesi için sağlık uzmanının tavsiyelerine uymak önemli olacaktır. 

Yenidoğan bakımı, emzirme ve HIV konusunda daha fazla bilgi için alanda çalışan HIV derneklerine ulaşabilir, HIV konusunda detaylı danışmanlık alabilirsiniz.Buna ek olarak, dilersen sitemizde yer alan HIV ve AIDS bilgi oturumu buradan inceleyebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp