Soru :

merhaba, ilk ilişkimdi ve ilk andan itibaren aşırı kanamam oldu. böyle yataktan banyoya gidene kadar her yer kan oldu. bacaklarımdan durmadan aktı. kanın şiddeti yaklaşık 6 saat kadar sürdü. 10 dakikada bir ped değiştirerek ve tampon yapmaya çalışarak geçirdim o günü. ertesi günümde azalarak bitti. kanın rengi parlak kırmızıydı. sonlara doğru, kahverengi lekelenme şeklinde oldu. yakın olduğum kişilere sorduğumda bunun gayet bir normal durum olduğunu ve hastaneye gitmenin gerek olmadığını söylediler fakat içim hala rahat değil. şu an kanın tamamen kesilmesi üzerinden 2-3 gün geçti ve kasıklarımda şiddetli bir ağrı var ve akıntım fazla. sanırım bu benim travmam oldu ve erkek arkadaşlarımla artık sarılmaya bile çekinir hale geldik. bu kanın bu kadar fazla olması, kramplarda ağrı ve aşırı akıntı normal midir? ayrıca ailem tarafından bu yaşıma kadar bunun hep yanlış bir şey olduğu baskısıyla geldim ve bu suçluluk duygusunu üzerimden atamıyorum. annemin yüzüne bakamıyorum, sürekli kuzenimde veya arkadaşlarımda kalmaya gidiyorum yaşanılanlardan beri. annemle aynı ortamda bulunmak bile beni konforlu hissettirmiyor. bu konuda da yapabileceğim bir şeyler varsa cevabınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

Cevap :

Merhaba,

İlk cinsellik deneyiminde kanamanın olması kadar olmaması da doğaldır. Genellikle ilk cinsellikte kanamaya vajinal zarın (kızlık zar) gerilmesi veya dokunun zedelenmesi neden olabiliyor. Vajinal zar (kızlık zarı), vajinal açıklığı kısmen örten, şekli ve yapısı kişiden kişiye değişiklik gösteren, ince, içinde damarlanması olan esnek bir dokudur. Herkesin vajinal zarı farklıdır ve vajinal zarların kalınlığı, derinliği kişiden kişiye değişebilir. Ayrıca her bedende vajinal zar (kızlık zarı) bulunmayabilir. 

İlk vajinal cinsel ilişkide vajina içinde tahriş olması sık görülen bir durumdur; hatta her vajinal birleşmede vajina içine gözle görülemeyen çok küçük sıyrıklar meydana gelebilir. Ancak uzun süren ve fazla miktarda kanama durumlarında bir sağlık uzmanına görünmek önerilmektedir. Özellikle eşlik eden şiddetli ağrı ve akıntı için de sağlık uzmanına görünmen iyi olabilir. 

Birçok kişi ilk cinsellik deneyimi öncesi gergin hissediyor olabilir. Daha önce yapmadığın bir şeyi yapmayı düşündüğünde gergin olmak doğaldır. Ancak bu gerginlik korku veya panikten ziyade beklenti ve heyecanla bağlantılı olmalıdır. Cinsel ilişkide rahat hissetmek, partner(ler)e güvenmek ve partner(ler)le iletişim kurabilmek önemlidir. 

Kişi fiziksel, duygusal ve sosyal olarak cinsel deneyimlere kendini hazır hissediyorsa cinselliği tecrübe etmek de ertelemek kadar olağandır. Cinsel deneyimlerin korku, utanç, suçluluk hissedilmeden kişinin kendi iradesi dahilinde dilediğince yaşanması cinsel haklar kapsamında tanımlanan haklar arasındadır. Kişisel değerler, inançlar farklılık gösterebilir. Fakat bu değerler herkes için aynı olmak zorunda değildir. Kendimizi iyi hissetmediğimizde etrafında daha rahat ve güvende hissettiğimiz kişilerle olmak istemek de oldukça sağlıklıdır. Kişisel değerlerimiz ve isteklerimiz çerçevesinde yaşadığımız deneyimler yalnızca bizi ilgilendirir ve özgürce yaşama hakkımız vardır. 

Ek olarak; Cinsel Yolla Aktarılan Enfeksiyonlar ve İstenmeyen ve/veya Riskli Gebeliği Önleyici Yöntemlerle ilgili bilgi almak, kişinin kendisine uygun olan korunma yöntemleri hakkında bilgi sahip olmasını ve dolayısıyla bilinçli kararlar verilmesine ve güvenli cinsellik deneyimlenmesine de olanak sağlar. İlgili eğitim modüllerimize buradan bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp