Soru :

Merhaba, partnerimle seks yapmak istediğimize karar verdik ve erkek arkadaşım kendiyle ilgili bir durumdan bahsetmek istedi. 3 yıl önce genital bir sigil çıkardığını belirtti. Ben de oral yaparken kondom kullanmak istedim ancak zaten geçti buna gerek olmadığını söyledi. Ben de kullanmadım ancak bunun oral yolla da aktarılabileceğini biliyorum. Sizce genital sigil ile ilgili bir korkum olmalı mı?

Cevap :

Merhaba,

Nadir de olsa genital siğiller (HPV) oral ilişki ile aktarılabilir. HPV, en sık cinsel yolla aktarılır; dolayısıyla cinsel ilişkilenmeleri olan herkes HPV ile enfekte olabilir. HPV ile yaşayan biriyle seks oyuncaklarının ortak kullanımı, oral, anal, vajinal seks, penetrasyon olmadan genitallerin teması HPV aktarımına neden olabilir. 

Bu durumda bir sağlık uzmanına danışmak senin için faydalı olabilir.

Ancak belirtmek gerekir ki HPV enfeksiyonu oldukça yaygındır. Cinsel ilişkilenmeleri olan kişilerin çoğu hayatında HPV ile tanışmaktadır. Düzenli uzman kontrolleri ile HPV enfesiyonuna sahip kişiler sağlık sorunu yaşamadan hayatına devam etmektedir. HPV enfeksiyonunun bulguları ve/veya tedavisi kişide bulunan virüs tipine göre değişiklik gösterebilir. Bu sebeple enfeksiyonun her zaman gözle görülmesi mümkün değildir. Tipine göre deri hastalıkları uzmanı, jinekolog veya ürolog tarafından uygun görülen yöntemlerle tespit edilerek, tanı konulur. Dolayısıyla cinsel ilişkilenmeleri olan herkesin düzenli olarak kontrole gitmesi oldukça önemlidir. 

HPV dahil diğer cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlarla ilgili kapsamlı bilgi için ilgili eğitim modülünü buradan inceleyebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp