Soru :

merhaba, reglin 5. gununde korunmasiz cinsel iliski yasadim ve partnerim icime bosaldi. ertesi gun hapi almali miyim, gebe kalma olasiligim nedir bu surecte

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle kişinin gebe olup olmadığını kesin olarak bilmesinin tek yolu gebelik testi yaptırmaktır. Gebe kalma durumunu etkileyen pek çok faktör olduğu ve kişiden kişiye değişebildiği için gebe kalma olasılığına dair bir şey söyleyemiyoruz. Dolayısıyla burada bir acil gebeliği önleme yöntemi kullanma önerisi ya da kesin olarak gebe olup olmama durumuyla ilgili bir cevap vermemiz söz konusu değil. Ancak gebeliğin nasıl oluşabildiği, acil önleme yöntemleri ve regl ile ilgili bazı noktalara bakmak senin için faydalı olabilir.

Gebeliğin nasıl oluştuğu ile başlayabiliriz. Gebeliğin oluşması için  rastlantısal olarak fallop tüplerine salınan olgunlaşmış yumurta hücresi ile sperm hücresinin karşılaşması gerekir. Döllenme gerçekleşirse döllenmiş yumurta hücresi rahime doğru ilerleyerek kalınlaşmış olan rahim duvarına tutunur. Bu durumda gebelik süreci başlar. Gebelik oluşumu ile ilgili detaylı anlatım için istenmeyen ve/veya riskli gebeliklerin önlenmesi oturumuna buradan bakabilirsin. Eğer vajina içine boşalma gerçekleşmişse,  güncel bilimsel çalışmalara göre korunmasız cinsel ilişki sonrası sperm hücresi 9 güne kadar vücutta canlı kalabilmektedir. Ek oarak, regl döneminde gerçekleşen korunmasız cinsel ilişkilerde de gebelik ihtimalinin olduğunu söyleyebiliriz.

Ertesi günü hapının (acil gebeliği önleyici hap) kullanımına yönelik ise, bu haplar acil gebeliği önleyici yöntemlerdendir ve düzenli kullanılmaması önerilmektedir. Tekrar kullanımda koruyuculuğu azalmakla birlikte, sık kullanımının ciddi yan etkileri de olabilmektedir. Hormonal bir yöntem olduğu için yan etkileri herkeste farklılık gösterebilmektedir. Ertesi gün haplarının bir sağlık uzmanının danışmanlığında kullanılması önerilmektedir. Gebelik riski durumunda sağlık uzmanına da danışarak ertesi gün hapı gebeliğin oluşumunu önlemek için kullanılmaktadır. Gebelik oluştuktan sonra etkili olmamaktadır.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp