Soru:

Merhaba yaklaşık 2 yıl önce hayatımda ilk kez bir erkekle ilişki yaşadım. Ve bu anal ilişkiyi kondomsuz yaşadım. Şuan o kişinin hiv pozitif olmasından şüpheleniyorum. Bunun için test yapmaya gittiğimde ilişkinin üzerinden 2 yıl geçtiği için sonucun doğruluk payının %20 olduğu söylendi. Ancak kuşku duyuyorum 2 yıl geçmesine rağmen test yaptırsam sonuç doğru çıkar mı? Bu kişiden başka hiçkimseyle ilişki yaşamadım.

Cevap:

Merhaba,

Öncelikle, HIV testi için şüpheli temastan 21 gün sonra yani pencere dönemi bittikten sonra test yaptırabilirsin. Ancak farklı testlerde pencere dönemi değişebilmektedir. Genellikle kesin cevabı 90. Günden sonra yaptırılan testlerde edinilmektedir .

HIV testleri için belli bir süre bekleme gerekliliği “pencere dönemi” ile ilişkilidir. Pencere dönemi; olası HIV ile enfekte olma durumu ve  HIV testinin kesin sonuçlanabileceği durum arasında geçmesi gereken en kısa süreyi tanımlayan ifadedir. Bu süreçte enfekte olunan virüsün antikor üretmesi ve bu antikorların testlere yansıması gerekmektedir. Bu nedenle kanda antikor üretilmesi ve bunun testlere yansıtabilmesi için belli bir süre beklenmesi gerekiyor. Bu durum sadece 90. günde test yaptırılabilecek anlamından ziyade, 90. gün itibariyle yapılan testlerin kesin sonuç verdiği anlamına gelmektedir. Dolayısıyla 2 yıl geçmiş olsa da test yaptırabilir ve kesin sonucu alabilirsin. Pencere dönemini aşan her süre HIV testi yaptırmak ve kesin sonuç almak için uygun olmaktadır. 

HIV ve AIDS ile ilgili detaylı bilgi için ilgili bilgi oturumuna buradan bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp

Comments are closed.

İlgili Gönderiler

HIV-AIDS

Merhabalar yaklaşık 2 yıl önce eski sevgilimle korunmasız anal ilişkiye girdim. Ancak şuan öğrendim ki eski sevgilimin benden önce birlikte olduğu kişi 5 yıl önce bilmediği bir nedenden vefat etmiş. Bu yüzden şüphelenip eski sevgilime hiv testi yaptırdım ve sonuç negatif çıktı. Ancak doktoru en son ilişkisinin 2 yıl önce benimle olduğunu söyleyince test sonucunun %80 oranla doğru çıktığını söylemiş. Şimdi korkum bu %20 lik oranda hiv çıkmış olabilir mi? İlişkinin üzerinden yıllar geçtiği için hiv testinin sonucunun yanlış çıkma olasılığı var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

Devamını Oku »
HIV-AIDS

Merhaba. 4 aydır hiv tedavisi gören pasig eşcinsel bir erkeğim. Partnerimle sadece kıyafetlerim varken sevişiyoruz. Eylül ayında testte negatif hiv (saptanamaz seviye sanırım) çıktı. Şuan aralık ayındayız. Korkudan cinsel ilişki yaşamıyoruz aylardır. Cinsel ilişkiye girerken sadece birleşme esnasında kondom kullanmak yeterli mi? Erekte haldeki meni partnerimin vücuduna değiyor sıkıntı olur mu? Partnerim ilişkinin başından sonuna kadar kondom mu takmalı yoksa sadece giriş esnasında taksa yeterli mi?

Devamını Oku »
WhatsApp