Soru :

Merhaba yaklaşık 2 yıl önce hayatımda ilk kez bir erkekle ilişki yaşadım. Ve bu anal ilişkiyi kondomsuz yaşadım. Şuan o kişinin hiv pozitif olmasından şüpheleniyorum. Bunun için test yapmaya gittiğimde ilişkinin üzerinden 2 yıl geçtiği için sonucun doğruluk payının %20 olduğu söylendi. Ancak kuşku duyuyorum 2 yıl geçmesine rağmen test yaptırsam sonuç doğru çıkar mı? Bu kişiden başka hiçkimseyle ilişki yaşamadım.

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle, HIV testi için şüpheli temastan 21 gün sonra yani pencere dönemi bittikten sonra test yaptırabilirsin. Ancak farklı testlerde pencere dönemi değişebilmektedir. Genellikle kesin cevabı 90. Günden sonra yaptırılan testlerde edinilmektedir .

HIV testleri için belli bir süre bekleme gerekliliği “pencere dönemi” ile ilişkilidir. Pencere dönemi; olası HIV ile enfekte olma durumu ve  HIV testinin kesin sonuçlanabileceği durum arasında geçmesi gereken en kısa süreyi tanımlayan ifadedir. Bu süreçte enfekte olunan virüsün antikor üretmesi ve bu antikorların testlere yansıması gerekmektedir. Bu nedenle kanda antikor üretilmesi ve bunun testlere yansıtabilmesi için belli bir süre beklenmesi gerekiyor. Bu durum sadece 90. günde test yaptırılabilecek anlamından ziyade, 90. gün itibariyle yapılan testlerin kesin sonuç verdiği anlamına gelmektedir. Dolayısıyla 2 yıl geçmiş olsa da test yaptırabilir ve kesin sonucu alabilirsin. Pencere dönemini aşan her süre HIV testi yaptırmak ve kesin sonuç almak için uygun olmaktadır. 

HIV ve AIDS ile ilgili detaylı bilgi için ilgili bilgi oturumuna buradan bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp