Soru :

Merhabalar ben bi hayat kadını ile birlikte oldum fakat birkaç saat öncesinde etek altı traşı olmuştum ve haliyle tahriş durumu vardı.bu tahriş olan kısımdan hiv bulaşır mı? ilişki sırasında kondom kullandım fakat bi süre sonra kondomu çıkartıp mastürbasyon yaptı kadın.Eline bulaşan kendi cinsel sıvısı ile bana Hiv bulaşır mı?

Cevap :

Merhaba,

HIV aktarımının gerçekleşebileceği vücut sıvıları, cinsel sıvılar (vajinal sıvı, meni sıvısı), kan ve süttür. Cinsel sıvı ile aktarım, korunmasız cinsel ilişkiyle (oral, anal, vajinal) söz konusu olabilir.

Bahsettiğin durumdaki gibi elle temas veya küçük kesikler aracılığıyla HIV aktarımından söz edemeyiz. HIV sadece yüksek miktarda aktif virüs içeren kan veya belirli vücut sıvıları (meni, vajinal sıvılar, rektal sıvılar veya sütü gibi) kişinin kan dolaşımı ile etkileşime girdiğinde aktarılabilmektedir. Bir kişinin HIV ile enfekte olabilmesi için kan dolaşımına giren sıvıda yeterince aktif virüs bulunması gerekir. 

HIV ile ilgili aktarım yolları, test, tanı ve tedavi süreçlerine yönelik detaylı bilgiye HIV ve AIDS eğitim modülümüzden erişebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp