Soru :

Merhabalar ben yaklaşık 1.5 ay önce regl geciktirici aldım ilacı kullanmayı bıraktığım zaman normalde 5 gün regl olmak yerine 7 gün oldum daha sonrasinda korunmalı cinsel ilişkiye girdim aradan 2hafta geçti ve benim reglim 4 gün gecikti. hamilelik testi yaptım negatif çıktı sizce sorun aldığım ilaçta mı

Cevap :

Merhaba,

Bu ilaçlar hormanlara etki yaparak, hormonal değişikliklere yol açabileceği için sonrasında adet düzensizliği ile karşılamşk mümkündür. Dolayısıyla ilacın kullanımında; hormonları etkilemesi, bununla beraber regl süresinin kendi normalinin dışında uzaması veya kanama artışının olması gibi durumlar görülebilmektedir. İlaç kullanımı sonrasında ilk reglin gerçekleşmesiyle birlikte bedenin yeni bir döngü belirler ve bu şekilde yeni döngüyle devam eder. Ancak yine de kişinin döngüsünü takip etmesi, kanamalar çok fazla olduğunda ya da gecikme süresi çok uzun olduğunda bir sağlık uzmanına başvurması önemlidir. Eğer yeni döngüye göre de gecikme yaşanıyor veya genel olarak bu durum seni endişelendiriyor ise bir hekim veya sağlık uzmanına danışman faydalı olacaktır. Bununla beraber, bedeninin olağan hallerini, ihtiyaç ve taleplerini daha iyi anlamak için istersen Bedenim eğitim modülünü inceleyebilirsin.

Son olarak, eğer amaç istenmeyen gebeliklerin önlenmesi ise etkili bir korunma yöntemi kullanmak önemlidir. İstenmeyen gebeliği önleyici yöntemlerle ilgili detaylı bilgi  için eğitim modülünü buradan inceleyebilirsin. 

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp