Soru :

Merhabalar bir kaç yıldır idrarımı tuttuğumda zevk aldığımı fark ettim. Bunun sebebini bilmiyorum ama sanırım mesanemin uterusuma baskı yapmasından kaynaklı bir zevk ortaya çıkıyor. Bu yüzden idrar tutma alışkanlığı edindim. Bu durumun yaşanması normal mi, bununla nasıl başedebilirim ve zararı var mı

Cevap :

Cinsellik deneyimleri çeşitlidir. Çeşitlilik içerisinde herkesin kendisini iyi hissettiği deneyimleri yaşama hakkı vardır. Cinsel haz kavramı; onay ve açık iletişimi, toplumsal cinsiyeti, cinsel davranış çeşitliliğini ve bedeni tanımayı içerir. Cinsel haz kişiden kişiye değişebilir, cinsellik deneyimleri biriciktir.

 

Bedenin herhangi bir kısmı ya da farklı cinsel davranışlar kişi için cinsel olarak haz verici olabilir. Tüm beden potansiyel bir haz alanı olabilir. Kişinin nelerden haz aldığını keşfetmesinin yollarından biri, hazır ve güvende hissettiği farklı cinsellik biçimlerini deneyimlemek ve nasıl hissettirdiğini gözlemlemek olabilir.

 

İdrar tutma ve bundan zevk alma durumuna literatürde “pee-gasm” olarak geçmektedir. 

Her şeyden önce, idrara çıkmayı geciktirmekten zevk alınmasında yanlış bir şey olmadığını belirtmek önemlidir. Teorik olarak bu duygu vulvası olan kişilerin anatomik yapısından kaynaklanmaktadır.

Vulvada her şey birbirine yakın ve sıkı olmasından kaynaklı aşırı dolu bir mesane, klitoris de dahil olmak üzere diğer organlara baskı yapabilmektedir. Bu baskı hafiflediğinde, bazı kişiler zevk veya farklı duygular deneyimleyebilir. Mesaneden klitorisin başına aşağı doğru baskı uygulandığında ve bu basınç aniden serbest kaldığında, bu sinirlerin harekete geçmesine neden olabilir. Bu sinirlerin harekete geçmesi, orgazm hissini yaşatabilir.

Teorik olarak, idrarı geciktiren kişiler, kas nihayet serbest kaldığında sinirleri harekete geçirmek için yeterince uzun bir süre kaslarını kasıyor. Bu uygulama kişilere zevk verebilirken, aslında uzun vadede iyi bir fikir olamayabilir.

Orgazm olmak için idrarınızı tutmak sağlıklı değil. İdrar yapmak doğal bir insan işlevidir ve böbreklerimizin atıkları filtrelemesinin bir yoludur. İdrar tutmak, idrar yolu enfeksiyonlarına veya böbrek sorunlarına yol açabilir.

Bunun nedeni, artan bakteriler yeterince hızlı bir şekilde dışarı atılmadığından, idrara çıkmayı geciktirmenin idrar yolunun sterilizasyonunu da geciktirmesidir. Bu bakteriler steril mesaneye girerek her türlü böbrek rahatsızlığına ve işlev bozukluğuna neden olabilir. Bu uygulama sadece üretra ve mesanede daha yüksek bakteri seviyelerine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda daha sonra idrar kaçırmaya da neden olabilir.

Sonuç olarak, idrarı tutmaktan zevk alıyorsan bu garip veya anormal bir durum değildir. Ancak ne yazık ki bu zevkli deneyim, süreklilik kazanması halinde eğlenceyi mahvedebilecek böbrek enfeksiyonlarına veya başka sağlık durumunu olumsuz etkileyen sonuçlara neden olabilir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp