Soru :

Merhabalar Testislerim son 1 aydır baya bir küçüldü testis torbası hamur kıvamında ağrı veya başka bir sıkıntı yok sadece çok küçüldü Bir de masturbasyon yaptıktan sonra çok yanma oluyor pebis ucunda Yardımcı olursanız sevinirim. Sorum bu Teşekkürler

Cevap :

Merhaba,

Testislerin veya testis torbasının küçülmesinin bir çok nedeni olabilir. Testis torbası (skrotum) temel işlevi testislerin etrafındaki sıcaklığı düzenlemektir. Bunu da soğuk havalarda küçülerek ve sıcak havalarda gevşeyerek yapar. Bu durum bazen testislerinizin normalden daha büyük veya daha küçük olduğunu hissettirebilir.

Ancak sorunda da bahsettiğin üzere, 1 aydır devam eden testislerdeki bu değişiklik için bir sağlık uzmanına başvurmak önemli olabilir. Çünkü, testis torbasından ziyade, testislerdeki küçülmeye neden olan bir sağlık durumu olabilir. Steroid kullanımından cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlara kadar birçok şey testislerde küçülmeye neden olabilir. Nedeni ne olursa olsun, herhangi bir küçülme fark etmeye başlar başlamaz bir sağlık uzmanıyla konuşmak önemlidir.

Mastürbasyon sonrası penis ucunda yanma olması ise mastürbasyon yaparken kayganlaştırıcı dışında sabun, şampuan benzeri ürünlerin kullanılması ya da yeterince kayganlık olmadığında tahriş sebebiyle olabilmektedir. Ancak yine de başka bir sebebi olup olmadığını anlamak için sağlık uzmanına başvurulabilir. Belirttiğin iki durum için de hastanelerin üroloji bölümlerine başvurabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp