Soru :

Neden memelerimin boyutları biri diğerinden farklı?

Cevap :

Merhaba,

Bu sorunun cevabı kişilerin yaşına göre değişebilmektedir. Ama genel olarak bahsedecek olursak;

Ergenlik döneminde gelişme meydana geldiği için bir memenin diğerinden daha büyük olması oldukça olağan ve yaygındır. Genellikle memeler zamanla aynı boyuta gelir ve herhangi bir tedavi gerekmeyebilir. Bununla birlikte, memeler yaklaşık 16 yaşına kadar (veya ergenliğin sonuna doğru) aşağı yukarı eşit bir boyuta ulaşmadıysa, muhtemelen eşitsiz kalacaktır. Yaklaşık dört yetişkin kadından birinde memelerde bir dereceye kadar asimetri vardır ve bu doğaldır. Meme asimetrisi, bir memenin diğerinden farklı boyut, hacim, pozisyon veya formda olması durumunu ifade eder. Meme asimetrisi çok yaygındır ve tüm kadınların yarısından fazlasını etkiler. Memeler, genetik, hamilelik, emzirme ve bazı tıbbi durumlar gibi çeşitli nedenlerle boyut veya şekil olarak değişebilir.

Memelerin meme bezi dokusu ve yağdan oluşması ve her birinde doğal olarak farklı miktarlara sahip olması nedeniyle farklı boyutlarda olabilirler. Bazı kişiler için bu fark daha belirgindir – ancak bu genellikle kozmetik bir meseledir. Seni rahatsız ediyorsa veya cinsel yaşamını etkiliyorsa, bir sağlık uzmanına danışmak senin için iyi bir seçenek olabilir.

Kendi normalini bilmek ve düzenli meme kontrol yapmak önemlidir. Kendi Kendine Meme Muayenesi (KKMM) için ilgili eğitim modülümüze bakabilir daha fazla bilgi edinebilirsin. Eğer kendi normalinde dışında memelerde (veya birinde) ani büyüme görünürse, bu bir enfeksiyon veya tümöre işaret edebilir. Böyle bir durumda sağlık uzmanına danışmak önemli olabilir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp