Soru :

Nerhabalar. Ben temas sonrası 88. Günde hiv testi oldum negatif cikti 4 nesil testmis egitim arastirmada yaptim daha yaptirmama gerek varmi psikolojim bozuldu 90 deniyor 2 gunden sirun yasarmiyim

Cevap :

Merhaba,

HIV testi için şüpheli temastan 21 gün sonra yani, pencere dönemi bittikten sonra test yaptırabilirsin. Ancak farklı testlerde pencere dönemi ve test zamanı değişebilmektedir. Dördüncü nesil testler için genellikle temas sonrası 21. gün ve sonrası önerilmektedir. 

HIV testleri için belli bir süre bekleme gerekliliği “pencere dönemi” ile ilişkilidir. Pencere dönemi; olası HIV ile enfekte olma durumu ve  HIV testinin kesin sonuçlanabileceği durum arasında geçmesi gereken en kısa süreyi tanımlayan ifadedir. Bu süreçte enfekte olunan virüsün antikor üretmesi ve bu antikorların testlere yansıması gerekmektedir. Bu nedenle kanda antikor üretilmesi ve bunun testlere yansıtabilmesi için belli bir süre beklenmesi gerekiyor. Bu durum sadece 90. günde test yaptırılabilecek anlamından ziyade, belli süre sonrasında yapılan testlerin kesin sonuç verdiği anlamına gelmektedir. Aynı şekilde, senin bahsetmiş olduğu 88. gün testi de geçerli olmaktadır. 

HIV ve AIDS ile ilgili detaylı bilgi için ilgili bilgi oturumuna buradan bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp