Soru :

Oral yol ile aids bulaşımı yani karşımdaki partnerime uzun süreli oral yaptığım da vajinal su veya meniyi yuttuğum da pozitif olabilir miyim ve prezarvatif gerçekten 100 de 100 koruma yapar mı?

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle HIV ve AIDS aynı şey değildir. HIV yalnızca bir virüs iken, AIDS ise fırsatçı enfeksiyonların gelişim gösterdiği durumun adıdır ki bunu açıklayan ifade, sendromdur. Bu nedenle AIDS ifadesi bir hastalığı değil evreyi tanımlar. Daha fazla bilgi için istersen HIV ve AIDS eğitimimize bakabilirsin.

HIV aktarımının gerçekleşebileceği vücut sıvıları, cinsel sıvılar (vajinal sıvı, meni sıvısı), kan ve süttür. Cinsel sıvı ile aktarım, korunmasız cinsel ilişkiyle (oral, anal, vajinal) söz konusu olabilir. Korunmasız oral cinsel ilişki ile HIV aktarım ihtimali çok azdır veya hiç yoktur. Dolayısıyla meni sıvısı ya da vajinal sıvının yutulması için de HIV aktarım riskinin çok az olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak HIV, cinsel yolla aktarılabilen enfeksiyonlardan (CYAE) sadece biridir. Diğer CYAE’ler ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için CYAE oturumuna bakabilirsin.

CYAE’de korunabilmenin bilinen en etkili yolu kondomdur. Doğru kondom kullanımı cinsel yolla aktarılan enfeksiyonları önleme noktasında oldukça etkilidir. HIV aktarımı açısından cinsel ilişki esnasında doğru olarak uygulanan kondomlar, 100%’e yakın koruma sağlamaktadır.

Sevgiler

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp