Soru :

partnerimde hpv olduğunu öğrendim ilişkiye tamamen korunarak girdik. Kondomun koruma yüzdesi nasıl bana bulaşmış mıdır

Cevap :

Merhaba,

Yaygın bir enfeksiyon olan HPV’nin 100’den fazla tipi mevcuttur. Dolayısıyla bir kişinin birden fazla tip ile enfekte olması da mümkün olmaktadır. Bazı HPV tiplerine bağlı kanser gelişme olasılığı olabilirken bazı tip HPV’ler sadece genital siğillere neden olurlar, bazı tip HPV’ler ise vücudun bağışıklık sistemi tarafından birkaç yıl içinde etkisiz hale getirilerek herhangi bir sağlık sorununa neden olmazlar.

HPV, en sık cinsel yolla aktarılır; dolayısıyla cinsel ilişkilenmeleri olan herkes HPV ile enfekte olabilir. HPV ile yaşayan biriyle seks oyuncaklarının ortak kullanımı, oral, anal, vajinal seks, penetrasyon olmadan genitallerin teması HPV aktarımına neden olabilir. 

Ancak belirtmek gerekir ki HPV enfeksiyonu oldukça yaygındır. Cinsel ilişkilenmeleri olan kişilerin çoğu hayatında HPV ile tanışmaktadır. Düzenli uzman kontrolleri ile HPV enfesiyonuna sahip kişiler sağlık sorunu yaşamadan hayatına devam etmektedir. HPV enfeksiyonunun bulguları ve/veya tedavisi kişide bulunan virüs tipine göre değişiklik gösterebilir. Bu sebeple enfeksiyonun her zaman gözle görülmesi mümkün değildir. Tipine göre deri hastalıkları uzmanı, jinekolog veya ürolog tarafından uygun görülen yöntemlerle tespit edilerek, tanı konulur. Dolayısıyla cinsel ilişkilenmeleri olan herkesin düzenli olarak kontrole gitmesi oldukça önemlidir. 

Korunma noktasında ise kondomlar cinsel sıvıların temasını engelleyen bariyer bir yöntem olarak HPV’ye yönelik  de yüksek koruma sağlar. Temas ile aktarım durumunda ise kondomlar doğru kullanıldığında kapladığı bölgelerin temasını engellediği için aktarımı yüksek oranda engeller. 

Bununla ek olarak, Cinsel Yolla Aktarılan Enfeksiyonlar ile detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsan buradan ilgili eğitim modülüne bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp