Soru :

Selam. Tek eşliyim ve partnerime güveniyorum. Kondom dışında sadece gebelikten koruyan yöntem arıyorum. Hormonal yöntem kullanamıyorum, hormonal olmayan hangi yöntemler var? Rahimiçi aracın hormonal olmayanı var diye duydum. Her yerde uygulanıyor mu? Doğum yapmayanlara uygulamıyorlar diye duydum. Çok ağrı yapıyormuş bu doğru mu?

Cevap :

Merhaba,

 

Rahim içi aracın (RİA) iki çeşidi bulunmaktadır. Biri hormon içeren RİA iken, diğeri bakır içermektedir. Her ikisi de bir uzman tarafından uygulanmalıdır ve gebeliği önleyebilmektedir. Genel kullanım için uygun olan bakırlı RİA’lardır. Hormon içeren RİA’lar daha özel durumlarda ve farklı amaçlar için de kullanılır. İki tür RİA’nın birbirine karşı gebeliği önlemede etki yönünden bir eksikliği ya da üstünlüğü yoktur. Bakır İçeren RİA’lar: sperm hücreleri için toksik olan bakırın rahme salınımı ile gebeliğin oluşumunu önlemektedir. Aynı zamanda döllenmiş yumurta hücresinin rahme tutunmasını engeller. Fiyat olarak da daha ekonomiktir.

Senin de bahsettiğin gibi, RİA’ları yoğunlukla daha önce doğum yapmış kişiler tercih etmektedir ancak günümüzde üretilen RİA’lar gelişen teknoloji ile birlikte her dönemde kullanılabilmektedir. RİA’ların doğum yapmamış kişilere uygun olmadığını söylemek doğru bir bilgi değildir. Bir çok kişi  RİA’yı etkili bir önleyici yöntem olarak yaşamının her döneminde  tercih etmektedir. 

RİA kullanımı ile ilgili yapılan araştırmalar bize çeşitli veriler sunmaktadır. Örneğin, araştırmalar uygulama sürecinde hafif ve şiddetli ağrı hissedenler olduğu gibi, sonraki süreçlerde de ağrı hissedenlerin veya tamamen rahat ve iyi hissedenlerin olduğunu da göstermektedir. Buradan da görüldüğü üzere RİA kullanımı kişilere göre farklılık gösterebilmektedir.  Dilersen, istenmeyen gebeliği önleyici diğer yöntemlerle ilgili detaylı bilgiye buradaki eğitim modülünden erişebilir, sana uygun yönteme karar verip, sağlık uzmanına danışabilirsin. Bu konuda detaylı bilgi ve hizmetlere ise Sağlık Bakanlığı’nın Sağlıklı Hayat Merkezleri üzerinden ulaşabilirsin. 

Ek olarak burda hatırlanması önemli olan bir diğer konu da, gebeliği önleyici yöntemlerin sadece gebeliğin önlenmesini sağlamasıdır, hem cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlardan hem de gebelikten korunmanın bilinen en etkili yolu kondom kullanımıdır.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp