Soru :

Rizam olmadan eski erkek arkadasim sürtünme yoluyla ilişki istedi karşı koyamadim maalesef . Ve daha önce kimseyle böyle bisey de yaşamadım. Iliski sonrasi içime girmediğini söyledi ama 2 saat sonra çok ağrı ve sancı hissettim reglim yeni bitmişti bu neden dolayıdır yani ağrılar? Sonrasında ayrıldım zaten.

Cevap :

Merhaba,

Kişilerin cinsellik deneyimleri değişebilir ve yaşanan cinselliğin boyutlarına göre ağrılar ve sancılar hissedilebilir. Örneğin; kişilerin kendisini hazır hissetmediği veya zorla gerçekleşen cinselliklerde oluşabilecek vajinal kuruluk, bu gibi ağrıların nedeni olabilir. Ancak ağrıların devam ediyorsa en güvenilir yanıtı almak için bir sağlık uzmanına danışman iyi olacaktır.

Öncelikle rızan dışı gelişen bir cinsellik yaşamak durumunda kaldığın için üzgünüm. Cinsellikte onay önemli bir kavramdır. Dahil olan herkesin her zaman onay göstermesi önemlidir – hiç kimse kendini rahat hissetmediği veya yapmak istemediği bir şeyi yapmak zorunda hissetmemelidir.

Rıza dışı gelişen cinsellik kişileri birçok konuda etkileyebilir. Eğer yaşadığın deneyim ve bu konu hala seni endişelendiriyor ise bir uzman psikologla görüşmen senin için iyi olabilir. Bunun için cinsel şiddet alanında çalışan kurumlara başvurabilir, ücretsiz psikolojik desteğe erişebilirsin. Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği cinsel şiddet konusunda hem psikolojik hem de hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir.  basvuru@cinselsiddetlemucadele.org mail adresine yazarak danışmanlık alabilirsin

Partner ve/veya partnerlerle yaşanan cinsellik deneyimlerinde kişilerin karşılıklı olarak duygu, düşünce ve beklentilerine saygı duymaları, bu konuda kendi isteklerini ve beklentilerini rahat bir şekilde ifade edebilmeleri gerekmektedir. Cinselliğe dair varsa yanlış inanışların partnerlerle konuşulması ve paylaşılarak aşılması önemli bir unsurdur. Partnerle kurulan açık iletişimde, ilişkideki haz ve doyum sağlayan davranış ve durumlarla ilgili partnerle karşılıklı konuşmak önemlidir.  Paylaşım ve kendini ifade etme, kişilerin en uygun cinsel davranışı keşfetmelerine yardımcı olacaktır. Hiç kimse hoşlanmadığı bir cinsel davranışı yaşamak ya da sürdürmek zorunda değildir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için Güvenli Cinsellik ve Onay eğitimine bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp