Soru :

Sizi komşumun tıp öğrencisi kızı önerdi. Sorumu yanıtlarsanız çok sevinirim. 22 aylık bir oğlum var sünnet konusunda eşim sünnet olmasını istemiyor ancak ben kararsızım. Sonuçta hep böyle gördüm. Sizce ne yapmalıyız? Bir zararı var mı olmamasının?

Cevap :

Merhaba,

Sünnet genellikle, dini, kültürel, bazen estetik bazen de tıbbı müdahale gerektiren durumlarda yapılan penisin ucunu kaplayan derinin operasyonla alınması işlemidir. 

Sünnetin kişiler ve kişilerin sağlıkları üzerinde olumlu ve olumsuz çeşitli etkileri olabilmektedir ve bu etkiler kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Sağlıklı yenidoğanlarda sünnet için tıbbi bir gereklilik genellikle bulunmamaktadır. Ancak aileler çeşitli nedenlerle (özellikle dini) çocuklarını sünnet ettirmeyi tercih edebilmektedirler. 

Sünnet en temelinde, kişinin/yenidoğanın onayı olmadan, bir bedensel müdahale olarak da ele alınabilmektedir. Güncel olarak çocuk haklarını merkezine alan çalışmalar, sünnetin kişinin kendi kararı olması gerektiğini, aksi takdirde beden bütünlüğünün ihlali olarak da değerlendirmektedir. Temel insan hakları üzerinden ele alındığında cerrahi bir operasyonun uygulanması kararını (sünnet de dahil olmak üzere) acil bir tıbbi müdahale gerekmediği durumlarda, kişi 18 yaşını doldurduktan sonra kendisi vermelidir.  

Dilersen bu konuda daha fazla bilgi için ilgili bilimsel veriye dayalı araştırma makalelerini inceleyebilirsin. 

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp