Soru :

Testislerimdeki yumurtaların birisinin diğerinden daha büyük olduğunu elle dokunarak hissedebiliyorum. Bu normal bir durum mu yoksa ileride sorun yaratabilir mi ? Ya da boşalma süresi ve de sperm üretimi ile ilgili dezavantaj oluşturacak bir durum yaratır mı ?

Cevap :

Merhaba, 

Testislerinizden birinin diğerinden daha büyük olması olağandır ve genellikle sağ testis daha büyük olma eğilimindedir. 

Testisdeki değişiklikleri gözlemlemek ve olası risklere yönelik önlem almak açısından düzenli olarak Kendi Kendine Testis Muanesi (KKTM) yapmak önemli olabilir. Böylece kendi normalin dışında gelişen değişimleri daha iyi gözlemeyebilirsin. KKTM’nin nasıl yapılacağını ilgili eğitim modülümüzden bakabilir, aşamalarını ve detaylarını öğrenebilirsin.

Kendi kendine testis muayenesi yaparken, testislerin hakkında kendi normalinin dışında görünen ancak kanser belirtisi olmayan, testis torbasında şişlikler gibi birkaç şey fark edebilirsin. Batık tüyler, kızarıklık veya diğer cilt sorunları ciltte şişliklere neden olabilir. Ayrıca epididim adı verilen yumuşak, ipli bir kordon da hissedebilirsiniz. Her testisin arka kısmının tepesinden yukarı doğru çıkar.

Bir sağlık sorunu olmadığı sürece testislerin büyüklüğünün boşalma ile ya da sperm üretimi ile bir ilişkisi yoktur. Testislerin birinin diğerinden büyük olması doğaldır ancak testislerde ağrı hissedilmemelidir ya da biri daha büyük olsa bile, kendi normalinin dışında bir büyüklükte olmamalıdır. Testislerden birinin aniden ağrıdığını veya normalinden farklı olduğunu hissedersen bir sağlık uzmanına danışman senin için iyi olabilir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp