Soru :

Vajina şeklimden gerçekten rahatsızım. Genital estetik yaptırabilir miyim? Ve aile onayı gerekiyor mu? Ailemin her ne kadar onay vermeyeceğini düşünsem de sormak istiyorum

Cevap :

Merhaba,

Tüm vulvalar benzersizdir – tıpkı ellerimiz, burnumuz ve gözlerimiz gibi. Vücudumuzun pek çok bölgesi gibi, vulvalar da birçok farklı şekil, boyut ve renkte olabilir. Bununla birlikte, popüler medyada genellikle yalnızca bir tür vulva şekli gösterilir. Dergilerde, ana akım pornolarda ve hatta biyoloji kitaplarında, dünyanın her yerinde sürekli olarak “normal” olarak sunulan “mükemmel” vulvanın çarpıtılmış bir görüntüsüyle karşı karşıyayız. Bu, çoğu kişinin (bu ‘mükemmel’ vulvadan farklı görünen) ‘normal’ imaja uymadığına inanmasına neden olmaktadır. Ancak durum öyle değildir.

Dünyada bir çok kişi kendi vulvası ile bu veya benzeri endişeleri yaşamaktadır. Bu nedenle ana akımda yansıyanın tam tersine vulvaların çeşitli olduğunu göstermek için bir kaç site önerisinde bulunmak isteriz:

Genital organların olgunlaşması ve gelişimini tamamlaması 20 yaş civarında olmaktadır. Bu sebeple genital estetik ameliyatlarının 20 yaşından önce yapılması önerilmemektedir. Ancak daha erken yaşlarda herhangi acil olmayan cerrahi bir ameliyat için ebeveyn izni alınması şarttır. 

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp