Soru :

Vajinal mantar sorunu yaşıyorum günler sonra evleniyorum utanarak söylüyorum kusura bakmayın birlikte olurken eşime bulaştırır mıyım? Bu enfeksiyonla ne yapabilirim?

Cevap :

Merhaba,

Kişiler yaşamları boyunca birkaç kez vajinal mantar enfeksiyonu deneyimleyebilir. Mantar enfeksiyonlar düşündüğünden daha yaygın bir durumdur. Vajinal mantar enfeksiyonu, vajina ve vulvadan yanma, kaşıntı, kızarıklık ve beyaz akıntı ile karakterize bir durumdur. Bu enfeksiyonlara zaten vücudunda bulunan candida adı verilen bir mantar gövdesi (maya) neden olur. Maya bir mantar türüdür, candida ise belirli bir maya türünün adıdır. Bu maya vücudunun ekosistemi ile dengelendiğinde herhangi bir problem olmaz. Ancak bu denge bozulduğunda maya hızla büyür ve bir maya enfeksiyonu ile enfekte olabilirsin.

Mantar enfeksiyonları cinsel yolla aktarılan bir enfeksiyon (CYAE) olarak kabul edilmeyebilir, çünkü enfekte olan birçok insan (bebekler ve çocuklar dahil) hiç cinsellik deneyimlememiş de olabilir. Ancak mantar enfeksiyonlarının bir kişiden diğerine cinsel yolla da aktarma olasılığı vardır.

Vajinal mantarlar uygun bir tedavi ile kısa sürede vücuttan uzaklaştırılabilir. Vajinal mantar enfeksiyonu tedavisini düşünürken, birçok farklı maya türü olduğunu bilmek önemlidir. Sağlık uzmanıyla, mantar enfeksiyonunun türüne bağlı olarak farklı tedavi türlerini tartışabilir ve sana uygun tedavi yöntemini tercih edebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp