Soru :

25 yaşındayım, tek eşli bir ilişki yürütüyorum. Korunmalı bir cinsel hayatım var ve ilk cinsel ilişkim. Partnerimin daha önce seksüel ilişkileri oldu ve tek eşliydi. Rutin kontrollerim sırasında yapılan smear testimin sonucu anormal geldi ve sonra hpv dna testi yapıldı sonra kolposkopi gibi birçok süreç sonunda hpv ile enfekte olduğum söylendi bana. Partnerim ilişkinin ortalarında bana kısaca bahsetmiş fakat artık enfekte olmadığını rutin kontrolleriniyaptırdığını söylemişti ve biz buna rağmen korunmasız bir ilişki yaşamadık dikkat ettik. Şimdi hem hpv ile ilgili neler yapmalıydık ile ilgili bilgi almak hem de şimdi kendi sağlığı ve partnerimle olan cinsel ilişkimin nasıl olması gerektiğiyle ilgili bilgi almak istiyorum. Bu beni duygusal olarak da kötü hissettiriyor umarım en kısa zamanda dönüş alabilirim.

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle HPV ile ilgili nedir ve ne değildir ile başlamak iyi olabilir.

HPV, ciltten cilde yakın temas yoluyla da aktarılabilir. Bu, kondom kullanmanın her durumda HPV’ye karşı koruma sağlamayabileceği anlamına gelir.

HPV’nin 100’den fazla tipi vardır. Bazı tip HPV’ler sadece genital siğillere neden olurlar, bazı tip HPV’ler ise vücudun bağışıklık sistemi tarafından birkaç yıl içinde etkisiz hale getirilerek herhangi bir sağlık sorununa neden olmazlar. Diğerleri kanser veya siğiller için daha yüksek bir risk altına sokabilir. HPV’nin ne olduğunu, ne olması gerektiğini ve geleceğiniz için ne anlama geldiğini bilmek, senin ve partnerinin gereksiz korkulardan korunmasına yardımcı olabilir. HPV ve diğer Cinsel Yolla Aktarılan Enfeksiyonlarla ilgili detaylı bilgi içinden buradan ilgili eğitim modülümüze bakabilirsin.

HPV ile ilgili gelecek yönde kaygıların varsa bu konularda bir uzmanla görüşmek ve HPV türüne bağlı olarak değişebilecek bilgileri edinerek, bu doğrultuda kararlar alabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp