Soru :

Merhaba. Hocam .. Benim dün arkadasim kapı kolunu ve anahtari degistirdi. O gittikten sonra 10 dakika sonra ben kapıyı kapittim. Dışarıya çıkarken burnum kanadı. Bende burnumun icini kanı durdurmak icin parmağımla bastım. Varsayalım ki kapı nin kolunda yada anahtar da kan olsa vede elime degse.benim elimde kan akan yerini parmağımla bastığım için. Bu sekilde hiv bulasirmi? Lutfen cevap veririseniz cok memnun olurum

Cevap :

Merhaba,

HIV’in ne kadar uzun süre yaşadığı ve havada veya vücudun dışındaki bir yüzeyde aktarım olduğu konusunda birçok mit ve yanlış bilgi vardır.

HIV dış ortamda çok kırılgan ve uzun süre yaşayamayan bir virüstür. Hava ile temasta çabucak hasar görür ve etkisiz hale gelir. Bir kez inaktif olduğunda, HIV tekrar aktif hale gelemez.

Dokunmak, tokalaşmak, aynı çatalı veya bardağı kullanmak, aynı havuza girmek veya birinin eşyasına dokunmak HIV’in aktarım yollarından değildir.

HIV ile ilgili aktarım yolları, test, tanı ve tedavi süreçlerine yönelik detaylı bilgiye HIV ve AIDS eğitim modülümüzden erişebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp